Вихователь-мистецтвознавець

 Дідковська С. І.

 Вихователь-мистецтвознавець

 

Розвитку навичок малювання та образотворчому мистецтву в цілому, в дитячих навчально-виховних закладах приділяють певну частину часу в навчально – виховному і пізнавальному процесі. Важливо цим видом діяльності займатись і вдома. Слід пам’ятати, що малювання приймає участь в формуванні незалежного погляду дитини на оточуючий світ, через образотворче мистецтво  дитина здатна формувати загальну реалістичну картину навколишнього світу, бачити як окремі предмети з їх особливостями, так і взаємодії цих предметів.

Read More →

  Вчимо  творити змалечку

Сухомлинський писав: «Якщо ви – педагог, мати, батько і зумієте змалку і в юності навчити дитину відчувати красу, захоплюватися дивними творіннями людських рук, нерукотворною красою природи, то ви­ростите людину з високою культурою почуттів».

Дуже важливо навчити дитину творити «за законами краси» ще змалечку.Кожен з видів образотворчої діяльності має можливості  для зображення предметів і явищ, разом дає можливість відображати дійсність різноманітно. Малювання – складніший засіб зображення, ніж ліплення і аплікація. Малювання фарбами, нанесення мазків на папір привертає увагу дитини ще в переддошкільному  віці. Діти близько року вже охоче роблять це, але такі заняття спочатку мають характер забави із олівцем. У молодшому дошкільному віці малювання набуває характеру зображення. Діти малюють олівцями і фарбами. Малюючи фарбами, дитина має можливість цілісно передавати форму предмета, його колір. Лінійний малюнок олівцем дозволяє чіткіше передати частини й деталі предмета.

 

Read More →

Консультація для педагогів: «Як оптимізувати художню діяльність дітей раннього віку»

 Діти 2,5—3 років уже впевненіше тримають художні інструменти, ритмічніше орудують олівцем, а в їхніх малюнках з’являються не лише різно направлені лінії та штрихи, а й дугоподібні лінії та спіралі. Дитина вже може назвати свій малюнок, однак образи ситуативні та нестійкі, тому назви можуть одразу змінюватися. До того ж вона ще не може повторити ті образи, які щойно зобразила. У кінці третього року життя в малюнках дітей починають з’являтися замкнені в коло лінії. Це засвідчує перехід дитини на наступний рівень у розвитку її зображувальних умінь.

Read More →

Нетрадиційні техніки малювання – стимул до творчості

Особливий інтерес у дошкільників викликають нетрадиційні техніки зображення.  Адже процес творчості за допомогою нетрадиційних інструментів — зовсім не складний, він нагадує цікаву гру, а результат його — завжди позитивний незалежно від здібностей та обдарувань дитини. У кожен період дошкільного віку ми використовуємо певний набір нетрадиційних технік  образотворчої діяльності, які відповідають віковим можливостям дітей:

* молодший дошкільний вік – різновиди  кляксографії, малювання долонькою, пальчиком , кулачком, малювання кольоровими крейдочками по лінолеумі чи  темній дошці, відтиснення зім’ятим папером , поролоном, сірниковою коробкою, склянкою, «печатками» – штампами з поролону, картоплі тощо.

Для розвитку творчості дітей  потрібні такі художні матеріали, як: папір, гуаш, пензлі, зім’ятий папір в коробочці, широкі блюдця для гуаші, щільний папір будь якого кольору і розміру, серветки; блюдця або пластикова  коробочка, в яку вкладена штемпельна подушечка з поролону; зім’ятий шматочок паперу , «печатка» з картоплі(розрізана навпіл картоплина з вирізаною у формі квітки, геометричної фігури тощо серединою); порожня склянка, порожні закриті сірникові коробки, кольорові крейдочки,  однотонний  темний лінолеум 20х20 або пофарбована чорним (коричневим) дощечка. Всі матеріали розраховують на підгрупу дітей.

* середній дошкільний вік – до вищезгаданих технік додаємо відбитки листям, малювання гілочкою, квачиком, вушними паличками, жорстким напівсухим пензлем,  восковою крейдою чи свічкою, малювання з використанням  шаблонів та трафаретів, чорно-білий граттаж , набризк, предметну та пейзажну монотипію.

До вище вказаних матеріалів додають ще квачики з тканини, підсушене  листя різних дерев, жорсткі пензлі, гуаш, папір будь-якого кольору й формату або вирізаний із нього силует пухнастої або колючої тварини, жорсткі пензлі, вушні палички.

* старший дошкільний вік – крім уже відомих дітям технік, використовуємо нові – кольоровий граттаж, аплікація з яєчної шкарлупи (пофарбованої крупи, солі, піску аквареллю), малювання свічкою з пропискою , восковими олівцями, малювання мильними бульбашками, пластиліном, зубною щіткою; малювання кольоровим піском , крупою; малювання ниткою, кляксографія з розбризком, малювання на склі.

До художніх матеріалів, які необхідні для творчості старших дошкільнят ще готуємо шматочки поролону (замість поролону можна взяти пінопласт або гумку); трубочки-соломинки для напоїв; зубні щітки, гребінець або аерограф: шаблони з природного матеріалу або трафарети з картону, шматочок скла з безпечними краями, чорна туш,рідке мило, порожні стержні ручок, свічки, воскові олівці, широкі пензлі, кольоровий картон або щільний папір, заздалегідь за тонований акварельними фарбами, гуашшю, чи фломастерами (рівним кольором або хаотичними плямами), клей ПВА, акварель, яєчна шкаралупа, різнокольоровий пластилін, пофарбований пісок у баночках, кольорова манка, пшоно.

Чисельність художніх матеріалів ставить перед дітьми нові завдання й активізує уяву та фантазію. Кожна з цих технік – маленька гра. Їх використання дає дітям змогу відчувати себе розкутими, розвиває творчі здібності, креативне мислення, надає повну свободу для самовираження. А основна мета куточків зображувальної діяльності –  активізація самостійної дитячої художньо-естетичної творчості.

Дідковська С. І.