Фахівці радять

Емоційний зв’язок батьків із дитиною – це основа їх здорових взаємин. Діти, котрі мають із батьками міцний емоційний зв’язок, добровільно дотримуються встановлених правил. Один зі способів зміцнити такий зв’язок із дитиною – навчити її позитивної взаємодії в повсякденному житті. Для цього дотримуйтеся рекомендацій:

  1. Обіймайте дитину щодня. Діти почуваються в безпеці, коли відчувають фізичний контакт із батьками. Тактильний контакт із батьками в ранньому віці впливає на самооцінку, задоволеність життям і соціальну компетентність у майбутньому, а також має позитивний вплив на фізичний та психічний розвиток дитини. Обіймайте дитину вранці, перед сном і якомога частіше упродовж дня. Торкайтеся її плеча й підтримуйте зоровий контакт, щоб показати свою турботу.
  2. Грайтеся з дитиною. На час гри поверніться в дитинство. Так ви краще порозумієтеся зі своєю дитиною. Зберіть разом із нею конструктор, пограйтеся в ігри на уяву, комп’ютерні або спортивні ігри.
  3. Знайдіть, над чим посміятися разом із дитиною. Виховання не завжди має бути серйозним. Веселі моменти, пережиті з дитиною, створюють чудові спогади й допомагають і вам, і вашій дитині долати тривоги.
  4. Виділяйте час, щоб поспілкуватися з дитиною наодинці. У своєму робочому графіку щодня відводьте час для спілкування з дитиною. Давайте їй змогу розповісти про її потреби, виявляйте свою любов, грайтеся з нею і спільно виконуйте ті чи інші справи.
  5. Живіть сьогоднішнім моментом. Як часто ви знаходитеся тут і зараз, не думаючи про майбутнє і не згадуючи минулого? Не перевантажуйте себе безліччю повсякденних справ. Хоча б іноді відволікайтеся від них і насолоджуйтеся теперішнім моментом. Це чудовий спосіб пробудити свої почуття.
  6. Зачісуйте дитину. Такі маленькі жести уваги добре зміцнюють ваш зв’язок із нею. Підліткам це може не подобатися, але діти дошкільного віку зазвичай люблять таке заняття.
  7. Під час спілкування з дитиною не використовуйте електронні пристрої. Переконайтеся, що ваш мобільний телефон вимкнений або у беззвучному режимі, а інші пристрої – поза полем зору. Це дасть дитині зрозуміти, що ви цінуєте час, проведений разом із нею, і допоможе зміцнити емоційний зв’язок між вами.
  1. Розмовляйте з дитиною перед сном і обіймайте її. Дитина повинна лягати спати в спокійному стані, а не з примусу батьків. Дитина в цей момент має почуватися в безпеці. Якщо її щось турбує, у неї повинна бути змога поділитися з вами своїми почуттями. Вислухайте дитину, прийміть її почуття. Заспокойте її і дайте зрозуміти, що з вами вона в безпеці.

Любов і турбота, що їх ви виявляєте у ставленні до своєї дитини, формують міцні взаємини з нею.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви закладете основу для здорових взаємин із дитиною й подальшого зміцнення емоційного зв’язку з нею.

Підготувала практичний психолог Юлія Блищик

Усі діти – дослідники. Вони бачать довкола чимало пригод. Ми ж, дорослі, хвилюємося через потенційні небезпеки, на які діти можуть наразитися в побуті, на дорозі й навіть у пісочниці. А в нинішніх умовах маємо ще й ризик будь-де натрапити на вибухонебезпечні предмети. Утім, це не привід до підліткового віку не випускати дитину з дому. Тактика залякування – теж не найліпший шлях. Скористайтеся порадами, щоб навчити дітей безпечної поведінки. І це дасть змогу звести до мінімуму ймовірні загрози.

Почніть із себе

Навчіть дитину відрізняти безпечні ситуації від небезпечних і перегляньте свої заборони. Якщо ваших «Ні!», «Не можна», «Забороняю» буде надто багато, дитина ігноруватиме їх, не розбираючи. Підкріплюйте свої правила діями: так само не переходьте дорогу на червоне світло, не нехтуйте безпекою в побуті чи авто тощо.

 

Підкріплюйте слова ілюстраціями

Знайдіть в інтернеті або книжках картинки із зображенням дітей, що порушують правила безпеки. Розгляньте їх і обговоріть з дитиною, що не так, як зробити правильно. Запропонуйте дитині самостійно сформулювати правило.

Хваліть і заохочуйте дитину

Коли дитина без нагадувань діє правильно з погляду власної безпеки, акцентуйте на цьому її увагу. Скажіть: «Я звернула увагу, що ти поглянув наліво, потім – на право, перш ніж перейти дорогу. Молодець!»

Спонукайте дитину обмірковувати свої дії

Коли вважаєте ситуацію небезпечною, замість того, щоб описувати дитині жахливі наслідки, ліпше поцікавтеся в неї, як слід діяти, щоб уникнути загрози. Тобто замість «Тут слизько – ти впадеш» запитайте: «Як пройти тут, щоб не послизнутися?». Нехай дитина висловить свою думку, а ви за потреби її під корегуйте. Read More →

Прогулянки –важливийрежимний момент в освітньому процесі.Традиційнопрогулянкавключає в себе: організацію з вихованцямиспостережень за явищамиприроди (рослинним і твариннимсвітом, неживою природою), різноманітніігри, трудовудіяльність, спортивнівправи і самостійнудіяльністьдітей за їхвибором. Основнезавдання при проведенніпрогулянокполягає в забезпеченніактивної, змістовної, різноманітної та цікавої для вихованцівдіяльності. При цьомунеобхіднорівномірночергуватиспокійну і руховудіяльності, розподілятифізичненавантаження на дітей. Для того, щобпрогулянкибулирізноманітними і цікавими, необхідно щодня плануватиїхзміст, включаючиосвітнюскладову і самостійнудіяльністьдошкільнят.

Прогулянки на свіжому повітрі сприяють гармонійному фізичному розвитку та загартовують організм дитини, заряджають позитивною енергією та поліпшують настрій. Щоб організувати корисну й безпечну зимову прогулянку, скористайтесь порадами.

  • Щобзимовапрогулянка приносила радість.

Не позбавляйтедітейпрогулянок через холодну погоду. Проводьтеїхдвічі на день: у першу половину – післяорганізованоїосвітньоїдіяльності, у другу половину – після денного сну або перед тим, як дітейзабираютьіз садка.

Дотримуйтесятемпературного режиму. Проводьтепрогулянки на свіжомуповітрівзимку з дітьмиранньоговіку, якщо температура повітря не нижче -16 °C; з дошкільниками – 20 °С. Швидкістьвітрумає бути не більше 7 м/с. Скорочуйтеабоскасовуйтепрогулянки в разі сильного снігопаду.

Тривалістьпрогулянкизалежитьвідсамопочуттядітей і погодних умов температуриповітря та швидкостівітру. Дошкільникимаютьперебувати на свіжомуповітрі не меншетрьох годин на день з достатньоюруховоюактивністю.

  • Як одягатидітей в морозну погоду.

Організуйтепідготовкудітей до зимовоїпрогулянки так, абидіти не перегрівалися й не заважалиодне одному. Для цьогорозділітьїх на двіпідгрупи. Упершійоб’єднайтедітей, якіповільноодягаютьсячимаютьнесформованінавичкисамообслуговування. Удругійдітей, яківміютьсамостійноодягатися. Якщо треба, надайтевихованцямдопомогу.

Спочаткуодягаютьсядітипершоїпідгрупи, а через певнийпроміжок часу пропонуйтезбиратися на прогулянкудітямдругоїпідгрупи. Такаорганізаціядаєзмогуоптимізувати час і не стомлюєдітей.

Післяпрогулянкизаводьтедітей до груповогоприміщення у зворотнійпослідовності – спочатку другу, а потім першу підгрупу.

Стежте, щобдіти з ослабленимздоров’ямодягалися разом із другою підгрупою, а заходили післяпрогулянки з першою.

Навчайтедітейодягатися й роздягатисясамостійно в певнійпослідовності. Спершудитинамаєнадітиколготи, светр, брюки абокомбінезон, взуття, пальто або куртку, шапку, шарф і рукавиці. Роздягатисяпісляпрогулянкипотрібно у зворотному порядку.

  • Як уникнутипереохолодження.

Read More →

Авітаміноз – це дефіцит одного вітаміну або групи вітамінів в організмі людини, який найчастіше виникає у весняно-зимовий період. Наше тіло – складна, саморегулівна система. Якщо організм перестає отримувати з харчуванням достатню кількість вітамінів та корисних речовин, то переходить у режим економії та поступово звикає до такого стану. Якщо вітамінний запас вчасно не відновити, розвивається авітаміноз, що призводить до ослаблення імунітету, загального виснаження, частих застуд, перепадів настрою та інших неприємних станів, кожен з яких – привід для занепокоєння.

Авітаміноз у дітей буває різних типів, що зумовлені недостатньою кількістю одного або декількох вітамінів. Однак найбільш поширеним є дефіцит вітамінів A (ретинол), B1 (тіамін), B2 (рибофлавін, C (аскорбінова кислота) і D (кальциферол).

В цілях профілактики всіх типів авітамінозу лікарі рекомендують збагатити раціон дитини жирною рибою, печінкою, яєчним жовтком, молочнокислими і молочними продуктами. Не слід нехтувати і сонячними процедурами та перебуванням дитини на свіжому повітрі.

Крім того, не варто забувати й про такі складові здорового способу життя, як:

  1. Правильний режим дня.

Якщо організм буде загартований та дисциплінований, то боротись з міжсезонними змінами йому вдаватиметься набагато простіше й він буде більш стійким до недостачі поживних речовин. Намагайтесь привчити малюка до прокидань та засинань в один й той самий час, не забувайте про зарядку й за можливості включіть в розпорядок дня бодай годину денного сну. Так організм зможе краще та швидше відновитись.

  1. Фізична активність.

Регулярні тренування допоможуть не лише покращити загальний стан тіла, а й настрій на весь день. Займатись спортом можна будь-де у будь-яку пору року: гімнастикою вдома разом всією сім’єю, різними видами спорту в спортивному залі з однолітками чи просто проводити час на свіжому повітрі з друзями.

  1. Сонячне світло.

Сонячні ванни – найкраща профілактика недостачі вітаміну D. Тож прогулянки надворі у гарну погоду будуть не лише приємним, а й корисним способом провести вільний час.

Підготувала сестра медична старша Галина Мануйлик