Фахівці радять

Вправи для батьків і дітей, що допоможуть керувати емоціями

Ці вправи допоможуть знизити тривожність, агресивність і навчать дитину керувати своїми емоціями.

 1. Вправа «Лагіднакрейда». Граполягає у тому, щобмалювати на наспині один у одного різні картинки абобукви, а потімвідгадувати, щобулозображено. Цяграподобаєтьсябагатьомдітям, але, на жаль, не дужепідходитьтривожним хлопчикам і дівчаткам, тому що вони, намагаючисьрозгадатизадуми партнера по грі, можутьхвилюватися, переживати, внаслідокчогонапружуватим’язисильніше і сильніше.
 2. Вправа «Апельсин»

Дитиналежить на спині, голова трохинабік, руки і ноги злегкарозставлені в сторони. Попросітьдитинууявити, що до її правої руки підкотився апельсин, нехай вона візьмейого в руку і почневичавлюватисік (рука повинна бути стиснута в кулак і дуже сильно напружена 8-10 секунд). «Розіжми кулачок, відкоти апельсин (деякідітиуявляють, що вони вичавилисік), ручка тепла … м’яка … відпочиває …» Потім апельсин підкотився до лівої руки. І та ж процедура виконуєтьсялівою рукою. Бажаноробитивправу 2 рази (при цьомупомінятифрукти), якщо вона виконуєтьсялише одна; якщо в комплексі з іншимивправами – досить одного разу (з лівою і правою рукою).

 1. Вправа «Зрушкамінь»Дитиналежить на спині. Попросітьїї уявити, щобіляправої ноги лежитьвеличезнийважкийкамінь. Треба добре впертися правою ногою (ступнею) в цейкамінь і постаратисяхоча б злегказрушитийого з місця. Для цьогослідзлегкапідняти ногу і сильно напружитиїї (8-12 секунд). Потім нога повертається у вихіднеположення; «Нога тепла … м’яка … відпочиває …» Те ж самепроробляється з лівою ногою.
 2. Вправа «Черепаха»Вправаробитьсялежачи, краще на боціабоживоті. Попросітьдитинууявити, що вона маленька черепашка, яка лежить на жовтомупісочку (абом’якійтравичці) біляпрозорогострумочка (річки, озера чи моря – за бажаннямдитини). Грієсонечко, черепашці тепло і добре. Ручки і ніжкирозслаблені, шийкам’яка … Раптомз’явилася холодна хмара і закриласонечко. Черепашці стало холодно і незатишно, і вона сховаланіжки, ручки і шийку в панцир (дитина сильно напружує спину, злегкавигинаючиїї і зображуючитим самим панцир, і так само напружуєшию, руки і ноги, нібивтягуючиїхпідпанцир; 5 10 секунд). Але ось хмараполетіла, зновувиглянулосонечко, знову стало тепло і добре. Черепашка зігрілася, і її шия, ручки і ніжки стали теплими і м’якими і зновуз’явилися з-підпанцира (спина розслабляється 5-10 секунд).
 3. Вправа «Розслаблення в позіморськоїзірки». Цю вправу слід робити як завершальну після попереднього комплексу або будь-яких інших вправ, що містять елементи напруження і розслаблення. Бажановправувиконуватипідмузику. Дитиналягаєспокійно в позіморськоїзірки. Попросітьїї закритиочі і уявитимісце, де вона любить відпочивати, де вона завжди себе добре і безпечнопочуває. Цеможе бути реальнемісцеабовигадане. Потім нехай вона уявить, щознаходиться в цьомумісці і робить в цьомумісці те, відчого вона отримує радість і задоволення (в іншомуваріанті – те, щохочеться). Тривалістьвправи 1-2 хвилини. В кінцівправипопросітьдитинувідкритиочі, потягнутисякількаразів, сісти, глибоковдихнути, видихнути і встати.

“Намалюй свою злість”

Коли дитина сердиться і починає неприйнятним чином проявляти свою злість (б’ється, кусається, кричить і т.п.), запропонуйте їй намалювати свою злість. Дайте аркуш паперу і олівці, бажано воскові. Не втручайтеся у процес малювання, просто спостерігайте.

М’ячик, котися!”

Тенісний м’ячик кладеться на рівну поверхню. Дитині пропонують здути його, щоб він прокотився по заданій траєкторії. Ігри за участю дихальних елементів психологи вважають найефективнішими.

“Жаба”
Якщомалюк любить купатися, запропонуйтейомудути на поверхню води, щобвийшлихвилі. Зусиллядитиниповинні бути доситьінтенсивними.

“Ураган”
Сядьте навпротималюка і запропонуйтейому вас здути. Нехай віннабере в легеніпобільшеповітря і як сліддме на вас – а ви при цьомуробітьвигляд, щопручаєтеся потокам повітря.

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

Декілька ознак того, що батьки припускаються помилок у занятті творчістю із дитиною

Дуже часто мами, займаючись з дитиноюмалюванням, ліпленнямабоіншими видами творчоїдіяльності, стикаються з деякими проблемами. Малюкиаботягнуть все до рота, не виконуючиочікуванихдій з фарбамиабоолівцями; їмшвидконабридає; вони взагалі не бажаютьслухативказівокмами, а роблять все по-своєму; абовзагалівідмовляютьсявід занять… Що ж не так робимо ми, мами, займаючись з дитиною? Ось 5 класичнихпомилок мам в заняттяхтворчістю з малюками:

1.Очікуваннямами не відповідаютьвікудитини.Діти не можутьдовгосидіти за одним і тим же заняттям. Такаособливістьїхнервово-психічноїдіяльності. Не чекайте, щооднорічниймалюкпросидитьпівгодини з пальчиковимифарбами. Крім того, дітямважливийпроцес, а не результат творчості, на відмінувід нас, мам. Тому дозвольте дитиніробити все по-своєму, хай навіть готова картина буде зовсім не схожа на задуману. Не заважайтедитині! Просто робітьсамі, а малюк, поспостерігавши за вами, тепернамагатиметьсяповторити!

 1. Контроль і нав’язування. Не змушуйтедитинузайматися. Це не принесеніякоїрадостініїй, ні вам. Постарайтесяпідлаштуватисяпідмалюка і знайти те, що буде цікаво вам обом. Дозвольте дитиніробити так, як вона хоче. Це ж творчийпроцес!
 2. Мета занять творчістю – навчити.Зробітьцю мету другорядною. Сконцентруйтесякраще на тому, щобпід час занять ваш малюкрозвивавуяву, фантазував і просто отримувавзадоволеннявідпроцесу. Пропонуйтейомурізніматеріали, різніспособиїхвикористання. Не обмежуйте дитину, не виправляйтейогомалюнки, тимбільше, не робітьзамістьнього. А вчити (триматиолівець, розрізнятикольори, малюватиформи) можнаненав’язливо.
 3. Критика.Критикою легко відбити у дитинибажання та інтерес. Крім того, є ризиквселити в дитину страх помилитися, невпевненість і шаблонність в мисленні.
 4. Бути дужесерйознимпід час заняття. Ви – не вчитель, не академік, ви – любляча, уважна мама! Так щоотримуйтезадоволеннявідпроведення часу з дитиною! Нехай заняттятворчістюбудутьрадісними і веселими. Експериментуйте, імпровізуйте, просто грайтеся і насолоджуйтесь! Удачі вам!

Рекомендації щодо ефективного спілкування педагогів із дітьми під час ігрової діяльності за підсумками розгляду КС в ДНЗ№44 (05.04.2017 року):

 • При спілкуванні із дошкільниками та при організації їх спілкування дотримуйтесь певних правил:
 1. Розмовляйте зрозумілою мовою – учасники взаємодії мають спілкуватись між собою доступною, знайомою, зрозумілою всім мовою.
 2. Увійдіть в контакт із дитиною-лідером. Дозвольте їй спрямувати розмову, підтримуючи теми, які вона запропонує. А під час розмови непомітно перехопіть ініціативу, поверніть розмову в потрібному напрямі, поглиблюйте запропоновану вами тему.
 3. Виступіть ініціатором розмови з малоактивною дитиною. Зорієнтуйтесь, які теми її цікавлять. Спілкуючись, повідомляйте інформацію,яка спонукатиме її зацікавитись у розмові.
 4. Формуйте активну позицію малоактивної дитини у спілкуванні.
 5. Поважайте співрозмовника – під час спілкування підкресліть його значущість. Згадаймо про базову потребу у прийнятті та визнанні.
 6. Для того щоб контролювати свою увагу при взаємодії із великою групою дітей скористайтесь порадою К.С, Станіславського, а саме зберіть її по “колах”.  Зосередьтеся на одній дитині – це “мале коло” уваги, розширте його до “середнього” – підгрупа дітей, а далі переходьте до “великого” кола – вся група. Щойно відчуєте, що увага розсіюється – почніть усе спочатку.
 7. Підкреслюйте спільне –  педагог  повинен  надати зразок спілкування “ми з тобою схожі” , «ми з тобою партнери» – це дасть можливість дитині зрозуміти, що в них є єдність інтересів, цілей, завдань, планів, думок, точок зору партнерів зі спілкування.
 8. Проявляйте інтерес до проблем дитини – інтерес має бути явним, тобто вираженим за допомогою слів, дій, вчинків. Діти мають відчути вашу зацікавленість у грі.
 9. Використовуйте при спілкуванні “Я-повідомлення” – як спосіб вирішення конфліктних ситуацій.

Практичний психолог ДНЗ №44 Габрієль К.І. (05.04.2017)

Пропонуємо Вам статтю практичного психолога:

Давайте поговоримо про незручну проблему – сексуального насильства над дітьми

Проблема сексуального насильства над дітьми є проблемою прихованою. Надзвичайно тяжко встановити кількість потерпілих дітей. За оціночними даними Ради Європи кожна п’ята дитина страждає від різних форм сексуального насильства. Часто засоби інформації висвітлюючи історії про дітей, які зазнали насильства, були викрадені чи навіть вбиті, описують злочинців-незнайомців, але важливо знати, що такі злочини не є типовими.

Сексуальне насильство, що відбувається  над дітьми, за своїми наслідками відноситься до найтяжчих психологічних травм. Зазвичай жертвами сексуального насильства  є діти молодше 12 років, але найчастіше ними стають діти у віці від 3 до 7 років. В цьому віці дитина ще не  розуміє, що відбувається, тому її легше залякати, схилити до того, щоб вона нікому нічого не говорила – тобто таким чином «укласти  договір мовчання». Тому педагогам дошкільного закладу та батькам надважливо налагодити співпрацю у даній проблемі, оскільки дошкільний вік є найбільш вразливим щодо сексуального насильства.

Що ж таке сексуальне насильство?

зґвалтування;

нав’язування сексуальних стосунків;

сексуальні дотики/поцілунки;

інцест (кровозмішення);

показ порнографії;

залучення дитини до виготовленні порнографічного продукту та ін.

Що робити у випадку, коли дитина є жертвою насильства а сім’ї?

Функції та повноваження органів і установ щодо захисту дітей від жорстокого поводження та насильства в сім’ї.

Законом України “Про охорону дитинства” (стаття 10) гарантовано право дитини на захист від усіх форм насильства.

Держава здійснює захист дитини від усіх форм фізичного і психічного насильства, образи, недбалого і жорстокого поводження з нею, експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, у тому числі з боку батьків або осіб, які їх замінюють.

Надання дитині та особам, які піклуються про неї, необхідної допомоги у запобіганні та виявленні випадків жорстокого поводження з дитиною. Передача інформації про такі випадки для розгляду до відповідних уповноважених законом органів для проведення розслідування і вжиття заходів щодо припинення насильства покладається на:

органи опіки і піклування;

служби у справах дітей;

центри соціальних служб для молоді.

Пам’ятайте, що особи, які здійснюють сексуальне насильство над дітьми , у 8 випадках із 10 (за даними NSPCC) зазвичай є добре знайомими людьми для дитини. Це можуть бути члени сім‘ї, друзі, сусіди. Деякі з них працюють на посадах, що передбачають постійний контакт з дітьми, деякі мають авторитетні позиції та користуються довірою і повагою серед інших дорослих. У випадку, коли агресор є близьким родичем, дитина може не розповідати про насильство аж допоки не стане дорослою. А може не розповісти ніколи.
То ж давайте задумаємось, що краще:

 1. Виявити факт сексуального насильства над дитиною і звернутись до компетентних органів та служб за допомогою
 2. Виявити факт сексуального насильства та приховати його, при цьому не надати психологічної допомоги дитині

(Правильну відповідь на поставленні запитання вам допоможуть знайти матеріали кампанії «Один з п’яти»)

Практичний психолог ДНЗ          Габрієль К.І.

    7.12.18р.

  Організація роботи з проведення профiлактичних щеплень в ЗДО

Медична сестра старша вiдповiдно до Календаря профiлактичних щеплень України складає рiчний та мiсячний плани профiлактичних щеплень, згiдно з якими щеплюють дiтей у закладi дошкiльної освіти.

Вiдповiдно до пункту 5 Положення про органiзацiю i проведення профiлактичних щеплень, затвердженого наказом Мiнiстерства охорони здоров’я України вiд 11.08.2014 № 551, щеплення дозволяється проводити тiльки зареєстрованими в Українi вакцинами, анатоксинами згiдно з Календарем профiлактичних щеплень в Українi затвердженого наказом  Мiнiстерства охорони здоров’я України вiд 11.08.2014 № 551.

Вiдповiдно до пункту 10 Положення № 551 лiкар вносить вiдповiдний запис до медичної документацiї про дозвiл на проведення щеплення та вклеює інформовану згоду за формою № 063-2/о .

Згiдно з пунктом 14 Положення № 551 запис про проведене щеплення робиться у Медичнiй картцi дитини (для школи, школи-iнтернату, школи-лiцею, дитячого будинку, дитячого садка) . При цьому вказують торговельну назву вакцини/анатоксину, назву виробника, дозу, серiю, термiн придатностi вакцини/анатоксину. У разi використання iмпортної вакцини/анатоксину зазначається оригiнальне найменування українською мовою. Внесенi до медичної облiкової документацiї данi щодо щеплення засвiдчуються пiдписом лiкаря.

На вимогу пункту 15 Положення № 551 пiсля проведення профiлактичного щеплення забезпечується медичне спостереження (нагляд за особою протягом певного часу пiсля введення вакцини/анатоксину) протягом термiну, визначеного iнструкцiєю про застосування вiдповiдної вакцини/анатоксину. Якщо в iнструкцiї про застосування вакцини/анатоксину не вказано термiн спостереження, особа, якiй було проведено щеплення, повинна перебувати пiд наглядом медичного працiвника не менше 30 хвилин пiсля вакцинацiї.

У кiнцi кожного мiсяця старша медична сестра дошкiльного закладу оформлює письмовий звiт про проведенi профiлактичнi щеплення у двох примiрниках: перший — для передачi до територiальної дитячої полiклiнiки, а другий — для збереження у медичному кабiнетi дошкiльного закладу.

Медична сестра старша Лопачук В.М.

19.10.2018року

Природні методи оздоровлення

“Лікує природа, а лікар тільки допомагає” – основна ідея природного принципу оздоровлення. Але щоб природа могла лікувати, потрібно створити всі умови: дати імунітету вступити в битву з хворобою, очиститися шляхом різкого підвищення температури і спалювання хвороботворних бактерій і вірусів. Іноді складно прийняти рішення не “збивати” високу температуру, але при цьому треба пам’ятати, що температура тіла до 38,4-38,5 вважається “робочою”, тобто цілющою. Чим сильніше природний імунітет, тим швидше піднімається температура, тим більше виражені ознаки хвороби. Треба довіряти власному організму, і, як пише доктор Залманов, “поважати мудрість тіла, поважати його природний захист”.

А тепер поговоримо про найбільш поширені, доступні та ефективні методи оздоровлення природними засобами і методами. Всі, наведені далі методи прості в застосуванні і з успіхом випробувані:

 1. Водні і повітряні процедури.

Обливання холодною водою – надзвичайно ефективна процедура. Призначення процедури дуже просте – тренування організму в умовах адаптивного стресу, тобто такого стану, коли стрес не руйнує, а лише привчає до швидкої зміни температури й довкілля. Обливання холодною водою (вода з крана, влітку – вода з колодязя) дуже ефективно і в якості профілактики застуди після купання, коли після перебування у воді 36-37 градусів кровоносні судини розширені, і дитина найбільш сприйнятливий до застуди.

Контрастні процедури – контрастний душ з чергуванням гарячої та холодної води, що закінчується холодною водою. Порада: не користуйтеся кожен день контрастним душем, залиште його на момент прикордонного стану між здоров’ям і хворобою, оскільки це досить сильнодіюча процедура. Маленьким дітям можна чергувати гарячу і холодну струмінь з-під крана.

Однак пам’ятайте наступне – не піддавайте впливу холодної води чи повітря вже замерзлої дитини, спочатку її необхідно гарненько зігріти.

Якщо ваш малюк категорично проти обливання холодною водою, змініть тактику – дайте йому походити ніжками по тонкому шару холодної води на дні ванни або тазика, поступово збільшуючи кількість води. Загартовування можна перетворити на захоплюючу гру – бігання “під дощиком”, “по калюжах” і т.д. Для зовсім маленьких підходить метод холодної плями – увімкніть холодну воду або вилийте її у ванночку для купання, щоб в одній частині ємності склалося холодна пляма, і помістіть дитину в цю пляму, а потім знову занурте її у теплу воду. Пам’ятайте, що всі контрастні процедури такого роду закінчуються холодної, а не теплою їх складовою.

 1. Загальні поради щодо зміцнення імунітету

Тут мені хотілося б поговорити про такі важливі для зміцнення здоров’я речах, як підвищення адаптивності організму, або, іншими словами, його можливості пристосовуватися до різних умов існування, в тому числі і досить жорстким змін, що відбуваються останнім часом.

Спочатку поговоримо про горезвісні застуди. Варто дитині або дорослій людині трохи переохолоджуватися, і результат очевидний – застуда з усіма, в буквальному сенсі цього слова, що випливають звідси наслідками. Імунітет в результаті переохолодження падає, і бактерії і віруси починають свою атаку на ослаблений організм. Необхідно з самого раннього дитинства тренувати пристосовність до охолодження. Давно відомо, що перегрів набагато небезпечніше, ніж переохолодження: у випадку останнього організм спалює зайві калорії, щоб отримати тепло, у разі перегріву – віддає тепло через шкіру в навколишнє середовище у вигляді поту, що викликає різке переохолодження і, як наслідок, застуду.

Тому не слід перекутувати малюків, побоюючись того, що вони замерзнуть і застудяться. Краще час від часу чіпайте грудку або спинку малюка, і якщо вони теплі, значить, все в порядку. Ніс або ручки-не показник, оскільки система терморегуляції у новонародженої дитини ще дуже недосконала і частенько може збити з пантелику. Слідкуйте за тим, щоб дитина ні в якому разі не пітніла. Якщо ви не будете привчати дитину до занадто комфортному режиму, він не буде представляти собі іншого життя, і її організм звикне чітко регулювати тепловіддачу в будь-яких умовах. Прислухайтеся до власних дітей, коли вони запевняють вас, що їм не холодно, в той час як ви з боєм намагаєтеся надіти на них ще один светр або теплі штани – вони інтуїтивно відчувають можливості власної терморегуляції, в той час як ви сліпо прямуєте загальних рекомендацій. Ще одна порада – не одягайте дітей тепліше, ніж одягаєтеся самі – їхня система, можливо, ще не зовсім досконала, але вона в змозі впоратися з легким переохолодженням, за умови, що ви вчасно скоректуєте становище, тоді як перегрів може мати більш далекі наслідки.

Однак будьте мудрі – не перетворюйте своє життя і життя дітей в суцільне випробування холодом, голодом і екстремальними умовами. Тут, як втім, і в усьому, важлива міра – не змушуйте дитину ходити голим, коли в квітні вимкнули опалення, але і не заважайте йому бігати босоніж, якщо самі не одягаєте теплі шкарпетки.

 1. Харчування

Метою в даному випадку будуть самі загальні рекомендації, прийнятні для всіх людей із самими різними поглядами, установками, смаками і віросповіданням.
Порада перша. 
Прислухайтеся до свого організму і “запитаєте” його, чого він хоче. Для того, щоб почути відповідь, потрібно перебувати в стані, коли ви можете цю відповідь почути, тобто, коли ви відчуваєте легке відчуття голоду. Їжте, коли ви голодні, не змушуйте  ні себе, ні тим більше дитини, від такого харчування більше шкоди, ніж користі.
Порада друга. 
Вживайте якомога більше “живої” їжі – нерафіновані продукти, більше зелені, фруктів, овочів, багатих вітаміном С і іншими вітамінами, мед, кисло-молочні продукти. Обмежте вживання білого хліба і продуктів з рафінованого борошна, зробіть вибір на користь висівок і продуктів з цілісного борошна. Не захоплюйтеся гострою, солоною, смаженою їжею. Скоротіть час теплової обробки овочів, тушкуйте, запікайте, відварюйте в скороварці, щоб продукти як можна менше втрачали вітаміни під час приготування.
Порада третя. 
Не захоплюйтеся синтетичними видами їжі, в тому числі напоями, віддайте перевагу натуральним  сокам, овочам і фруктовим відварам, зеленому чаю, кисло-молочним напоям. Не зловживайте стимуляторами типу кави і чорного чаю, особливо, якщо ви відчуваєте їх вплив на нервову і травну системи. Пийте чисту воду, але пам’ятайте, що кип’ячена вода – це мертва вода, і її пити не варто.
Порада четверта. 
Не будьте вегетаріанцем під впливом моди, не намагайтеся звернути своїх близьких або дітей у вегетаріанство, але обмежуйте час від часу споживання м’яса в залежності від власного самопочуття. Якщо ви хворі, не перевантажуйте шлунок і видільну систему м’ясними стравами і субпродуктами. Легке голодування допоможе вам незабаром відчути себе краще, до вас повернеться апетит і смак до життя.

Порада п’ята. 
Пам’ятайте, що говорив Гіппократ: “Ваша їжа повинна стати ліками, а ваші ліки повинні бути їжею”. Іншими словами, ви маєте те здоров’я, яке створюєте кожен день тим, що вживаєте в їжу. Прислухайтеся до себе під час хвороби, і ви зрозумієте, що вам потрібно. Не перевантажуйте свій організм їжею, адже вона – лише одне з джерел енергії, але далеко не єдиний.

 

4 Природні антибіотики

Ми звикли трохи що хапатися за сучасні лікарські ліки, приймати по будь-якому приводу антибіотики, стріляючи тим самим часто з гармат по горобцях. Вихід один – розпочати нешвидкий процес оздоровлення. Ось деякі легкодоступних, недорогих і сильнодіючих природних  біостимуляторів.

а/Цибуля, часник, редька.

Не буду багато говорити про відомі властивості цих овочів, пораджу наступне: якщо в будинку хворий, ставте біля ліжка здорових розрізані навпіл цибулини. При нежиті допоможе наступний рецепт: залийте дрібно порубану цибулю і часник окропом, дайте настоятися, розведіть настій водою таким чином, щоб він не обпікав слизову носа, і влийте у нього нерафінована олія (для маленьких дітей можна простерилізувати масло у водяній бані), додайте 2-3 краплі свіжовичавленого соку алое або каланхое (якщо є), і краплі в ніс готові. Зовсім маленьким діткам можна дати подихати часниково-цибулевої кашкою, підігрітої на водяній бані.
Після року можна приготувати цибульний сік з медом або цукром і дати випити при кашлі. Виключно хороші при кашлі: корінь солодки і сік чорної редьки.

б/.Прополіс.

Цей препарат продається в аптеках, магазинах бджільництва, крамницях життя. Можна користуватися розчином прополісу на воді або на спирту (не підходить при лікуванні маленьких дітей і при застосуванні на слизових оболонках). При простудних захворюваннях прополіс приймають всередину (дорослі – 15-20 крапель, діти – 5-10 крапель на чарочку води або соку), курс прийому – не більше 10 днів. Якщо розвести краплі у воді, вийде полоскання для горла і порожнини рота.
До 10 місяців не рекомендується давати дитині прополіс, тому якщо захворів малюк, ліки п’є мама, яка годує. Пізніше можна давати настоянку прополісу для профілактики при епідемії грипу (з розрахунку 1 крапля на кожен рік життя, розводити у воді або молоці).
Настойкою прополісу на спирту (1 частина настоянка + 2 частини рослинного масла) можна скористатися для компресу при отиті. Настоянка в сильному розведенні допоможе і як краплі у вухо, і в якості турундочок при сильному запаленні.

в/.Калина.

Калина – потужний природний антибіотик. Її можна додавати в чай ​​(наполягати на ягодах або у вигляді соку), можна варити варення і використовувати його для профілактики під час пандемії грипу. Як і відносно вищезазначених коштів, потрібно мати на увазі, що не можна приймати калину в якості щоденного засобу оздоровлення.

5  Фітотерапія

Кваліфіковано складений збір трав дозволяє охопити відразу весь набір хвороб пацієнта з урахуванням його індивідуальних особливостей. Уміло складені збори можна при необхідності приймати роками без шкоди для хворого, що особливо важливо при хронічних захворюваннях. Хворі, які тривалий час перебувають на суворій дієті і при цьому приймають трави, не страждають вітамінозами, так як в травах міститься комплекс природних вітамінів в оптимальному для організму поєднанні.

6  Гірудотерапія

Гірудотерапія – лікування п’явками. Медичні п’явки – це древній метод лікування, який знову набув популярності. Медична п’явка (Hirudo medicalis) успішно використовується замість сучасних медикаментів і багато в чому перевершує їх, тому що не викликає небажаних побічних явищ.

Дія п’явки на організм людини багатогранна – п’явка присмоктується в точках акупунктури, тим самим надаючи рефлекторний вплив на органи і органосистеми. Висмоктуючи 5 -15 мл крові, п’явка виділяє зі своїх слинних залоз в кровотік людини близько 400 біологічно активних речовин, в основному гірудин, що надає наступну дію:
– Розріджує кров
– Розширює капіляри, покращує кровопостачання органів
– Розсмоктує спайки, розчиняє тромби
– Виліковує хронічні запалення
– Зменшує біль
– Знижує кров’яний тиск
– Стимулює імунну систему
– Лікує безпліддя
– Помітно поліпшує шкіру обличчя
– Омолоджує організм
– Коригує біополе.

7 Масаж

Масаж — активний лікувальний метод, тактильний подразник, заспокійливий засіб для зняття втоми. Він підвищує опірність організму і корисний у будь-якому віці. Для зміцнення імунної системи застосовуються різні види лікувально-профілактичного масажу.

8 Вправи – релаксації

Вправи – релаксації . Звуки природи. Використовується для розслаблення, зняття емоційної та фізичної напруги, для приємного занурення у денний сон.

9 Дихальна гімнастика

Дихальна гімнастика це своєрідний ключ до прихованого життя тіла, що безпосередньо пов’язане з розумовою працездатністю людини та її емоційним станом. Так, ритмічне дихання з паузою на вдиху або видиху зумовлює періодичну зміну утримання кисню в крові, що викликає відповідну реакцію — стрімке розширення судин мозку.

10 Ароматерапія

Ароматерапія — це метод оздоровлення, який вводиться в організм через дихальні шляхи, тобто, ми використовуємо саме збори трав для дихання через мішечки з хлопку. Використовується з метою профілактики гострих респіраторних захворювань

Повноцінний фізичний розвиток і здоров’я дитини є основою формування особистості !

Матеріал підготувала сестра медична ЗДО №44 Лопачук В.М.

 

22.10.2018року.

Профілактика ГРВІ у дітей вдома і в закладі дошкільної освіти.

           

У розпал зими нас всіх дуже хвилюють неминучі епідемії грипу та вірусних хвороб. Ще більше ця проблема турбує батьків маленьких дітей, яким треба ходити в дитячий садок.

У сьогоднішній статті ми обговоримо, як захистити своїх дітей від грипу і ГРВІ і як повинна проводитися профілактика ГРВІ у дітей в дитячому садку.

Застуда і грип у дітей

Дітки, що знаходяться перші 6 місяців життя виключно на грудному вигодовуванні, захищені від усіх хвороб більше, ніж штучники, вони отримують материнський імунітет разом з молоком. Корисно, якщо хвора на грип або ГРВІ мама буде годувати немовля грудьми, передаючи йому нову порцію антитіл від власної хвороби.

При цьому важливо дотримуватися запобіжних заходів і гігієни, щоб не дихати на малюка вірусами. Профілактикою в даному випадку буде носіння одноразової маски мамі, безпосередньо при годуванні. В інший час краще передати турботу про малюка здоровому члену сім’ї.

Щоб зменшити ймовірність зараження малюка вірусом і грипом, потрібно захистити його від контакту з хворими дорослими і дітьми. Так як дітей до 2 років не щеплять від грипу, потрібно подбати про їхній імунітет самостійно, щоб не лікувати безліччю ліків.

Як попередити зараження ГРВІ

Запобіжні заходи від зараження вірусами та грипу однакові, як для батьків, так і для дітей. Різниця в тому, що діти не можуть самі про себе подбати, тому профілактикою дитячих хвороб повинні займатися батьки.

Заходи профілактики ГРВІ та ГРЗ:

 • Часто провітрювати закриті приміщення;
 • Уникати місць скупчення людей в період епідемії;
 • Загартовуватися протягом усього року;
 • Займатися спортом;
 • Більше гуляти на свіжому повітрі;
 • Вживати більше сезонних фруктів і овочів;
 • Приймати полівітаміни курсами;
 • Проводити часте вологе прибирання приміщень;
 • Підтримувати необхідну температуру і вологість повітря в приміщенні;
 • Піклуватися про свої слизові оболонки (не допускати пересихання слизової оболонки носа і рота).

Всі ці дії відомі і досить прості в застосуванні, але часто занедбані дорослими.

На жаль, не існує таких засобів, які повністю оберегти б нас від захворювання вірусом. Якщо часто бувати в місцях скупчення людей, багато з яких хворі, рано чи пізно ми все одно захворіємо. Тому висновок один – намагатися не допустити такої зустрічі і піклуватися про санітарну гігієну.

Дорослі і особливо діти повинні якомога частіше:

 • Мити руки і обличчя;
 • Капати ніс сольовими розчинами;
 • Змащувати ніздрі оксоліновою маззю або вазеліном перед виходом на вулицю або в громадські місця.

Хворі повинні дбати про те, щоб не заразити своїх близьких, а саме:

 • Надягати маску в присутності дітей і міняти її кожні 2 години;
 • Регулярно мити руки і предмети, яких вони торкаються;
 • Мати свій індивідуальний посуд;
 • Перебувати і спати в окремій кімнаті;
 • Регулярно провітрювати всі кімнати.

Препарати для профілактики ГРВІ та підняття імунітету

Багато імуностимуляторів – ніщо інше, як ліки з ефектом плацебо, тобто вони допомагають тоді, коли віриш в їх допомогу. Дорогі батьки, пам’ятайте, що не можна самостійно вибрати для своєї дитини ліки для профілактики ГРЗ виключно по рекламі або по пораді сусідів. Які б не були ліки, вони повинні призначатися лікарем.

Існують різні препарати для профілактики і лікування вірусних хвороб та грипу, вони поділяються на:

 • Гомеопатичні ліки;
 • Засоби на основі інтерферону;
 • Настоянки і суміші лікарських трав.

Деякі батьки дають дітям для профілактики таблетки, а інші краплі в ніс. Найбезпечніше зміцнити імунітет натуральними вітамінами: фруктами, медом, сиропом шипшини або ехінацеї.

Більш ефективні методи активації місцевого імунітету у дітей:

 • Зволоження носа простим сольовим розчином (аквамарис, но-соль, Хьюмер);
 • Полоскання горла (содовим розчином, травами);
 • Достатнє пиття, щоб не допустити зневоднення організму і не знизити місцевий імунітет;
 • Уникати перегріву.

 

Профілактика ГРВІ в закладі дошкільної освіти.

На жаль, не всі діти можуть залишитися вдома під час епідемії. Якщо садки працюють, багатьом дітям доводиться туди ходити. У стандартній групі державного садка зазвичай більше 25 чоловік, тому ймовірність контакту з сопливими або кашляючим дітьми дуже висока.

Батьки повинні простежити, щоб дитячий садок їхніх дітей знав засоби профілактики захворюваності на ГРВІ.

Повинна бути пам’ятка, яку знає і виконує весь персонал, а саме:

 • Підтримка температури приміщення на рівні 20 градусів;
 • Вологість повинна бути не нижче 60%;
 • Регулярні провітрювання, поки діти на прогулянці;
 • Постійне вологе прибирання чистою водою.

Заклади дошкільної освіти (ЗДО) не в змозі ізолювати хворих дітей, але в стані зменшити вміст вірусів в приміщенні. Віруси гинуть в прохолодному, вологому приміщенні, яке часто провітрюється. Також діти повинні часто виводитися на прогулянки, адже на свіжому морозному повітрі заразитися навіть від хворого неможливо.

Матеріал підготувала сестра медична ЗДО №44 Лопачук В.М.

13.02.2018р.

Грип

Грип (англ. influenzaфр. grippe) — гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи навіть пандемічним поширенням. Хвороба характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.

За класифікацією вірусів, вірус грипу відносять до РНК-вірусів родини ортоміксовірусів (лат. Orthomyxoviridae) та включає три серотипи А, В, С.

Джерелом  грипу є тільки хвора людина (з останніх годин інкубаційного періоду по 4-5-й день хвороби). Механізм передачі інфекції — повітряно-крапельний.

Клінічні прояви

Симптоми, що дозволяють лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є:

Маючи будь-який з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря, його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворого погіршується, не варто зволікати із госпіталізацією, оскільки тепер під загрозою перебуває його життя. Необхідно викликати швидку медичну допомогу, якщо виявлені будь-які з цих симптомів:

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів небезпечно. Затримка із госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Ускладнення грипу

Частота виникнення ускладнень захворювання відносно невелика, але у разі їх розвитку вони можуть становити значну небезпеку для здоров’я хворого. Середньотяжкі, тяжкі та гіпертоксичні форми грипу можуть призвести до розвитку серйозних ускладнень. Причинами виникнення ускладнень при грипі можуть бути наступні особливості інфекційного процесу: вірус грипу має виражену капілляротоксичну дію, здатний пригнічувати імунну відповідь, руйнує тканинні бар’єри, полегшуючи тим самим агресію бактеріальної флори.

Розрізняють декілька основних видів ускладнень при грипі:

Найчастіше смерть при грипі спостерігають серед дітей молодше 2 років і людей похилого віку старше 65 років.

Діагностика

При клінічному розпізнаванні грипу слід враховувати анамнез хвороби, епідеміологічні дані, сезон року, приймати до уваги клінічний перебіг хвороби, короткочасність періоду гарячки (2-3, зрідка 4-5 днів підвищеної температури). У міжсезонний період велике значення для постановки діагнозу мають лабораторні методи дослідження. До них відносять:

Лікування

Лікування грипу — складна проблема, тому його має визначати лікар. Не варто займатись самолікуванням, оскільки це небезпечно. При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.

Профілактика

Специфічною профілактикою грипу є вакцинація. Протигрипозна вакцина містить, як правило, антигени трьох штамів вірусу грипу, які циркулюють в світі на момент проведення вакцинації цією вакциною, і епідеміологи прогнозують їх циркуляцію протягом наступного сезону. Вакцини для профілактики грипу існують у формі живої, інактивованої, субодиничної вакцин. Вакцинація особливо показана в групах ризику — діти, літні люди, хворі з хронічними захворюваннями серця і легенів, люди з ожирінням, цукровим діабетом тощо, а також лікарі.

Решту профілактичних заходів здійснюють індивідуально. Вони спрямовані, насамперед, на підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРВІ. Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності, фахівці відзначають наступні методи профілактики:

 • повноцінне харчуванняз включенням вітамінів у природному вигляді (перш за все, свіжі фрукти і овочі);
 • загартовуваннята часте провітрювання приміщень;
 • достатня тривалість сну, регулярне чергування праці та відпочинку, щоденне вологе прибирання приміщень;
 • вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів, препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:

 • часто мити руки з милом;
 • носити маски в осередку інфекції або при перших проявах застудичи ГРВІ;
 • прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашліта чиханні.

Медична сестра старша В.М.Лопачук

25.01.2018р.

КІР!

Вірус кору потрапляє в організм через дихальні шляхи і слизову оболонку очей. Проникає в місцеві лімфатичні вузли і починає в них розмножуватися. Вже на третій день після зараження, велика кількість вірусу починає безперервно надходити в кров. Людина ще  візуально здорова, а в її крові мільйони вірусів.

Симптоми проявляються приблизно через 8 – 21 день після контакту, а хвороба триває 2-3 тижні. Вона починається з нежиті, почервоніння очей, сльозотечі, кашлю і високої температури. Через 2-4 дні на обличчі з’являється опуклий червоний висип, який розповсюджується по тілу, руках і ногах та триває від 4 до 7 днів і зникає приблизно через 14 днів після інфікування.

Кір вкрай небезпечний своїми ускладненнями, такими як: запалення середнього вуха (після якого можна залишитися частково або повністю глухим), пневмонія (ураження легень, що викликає великі запальні зміни), енцефаліт (запалення мозкової тканини). Іноді вірус кору надовго затримується в центральній нервовій системі, людини що перехворіла. І тільки через 3-7 років знову активується і несподівано викликає смертельне загострення – паненцефаліт. Проте це трапляється вкрай рідко. Іноді починається запалення м’яза серця – міокардит. Також оскільки кір спричиняє зниження загального імунітету, як у період захворювання, так і протягом наступних кількох місяців, можуть загострюватися хронічні хвороби.

Вірус кору малостійкий, тобто швидко гине в зовнішньому середовищі під дією сонячного світла, ультрафіолетових променів, висушування. Тому підтримання належних гігієнічних умов дозволить зменшити скупченість вірусу в повітрі та попередити ймовірність зустрічі з ним. А повноцінне харчування, та підтримання здорового способу життя допоможуть підвищити загальну резистентність організму до збудника інфекції.

Але найефективнішим заходом профілактики та захисту від кору є імунопрофілактика. Вона здійснюється живою коровою вакциною (ПРІОРИКСтм), яка формує надійний та тривалий імунітет у щеплених, а також попереджує розвиток ускладнень. Обмеженого захисту від кору можна досягти навіть за допомогою вакцинації, яка зроблена не пізніше, ніж через 72 години після того, як людина контактувала з хворим на кір. Вакцинація проводиться у віці 12 місяців, а ревакцинація у 6 років.

При появі перших ознак захворювання необхідно своєчасно звернутися за допомогою до кваліфікованого спеціаліста і не займатися самолікуванням. Адже швидка та точна діагностика запорука збереження Вашого здоров’я, і здоров’я Ваших дітей!

Ст.м/с.: Лопачук В.М.

 

До вашої уваги пропонується стаття від практичного психолога Антонюк І.В.

«Психосоматичні захворювання у дошкільника»

Статтю можна переглянуть за посиланням. 

Насилля як вид неправильного виховання

 Наслідки жорстокого поводження з дітьми завжди завдають серйозної шкоди здоров’ю, розвитку і соціалізації дитини, нерідко складають загрозу її життю чи навіть, спричиняють смерть.

Насильство – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування однієї людини по відношенню до іншої людини, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи як людини, так і громадянина, а також наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.

Насильство над дітьми в сім’ях буває раптовим, довготривалим і систематичним.

Раптовий характер насильства може призвести до тяжкої фізичної травми дитини або до смертельного випадку.

Систематичний характер спричинених насильницьких дій не завжди є очевидним, проте може загрожувати життю дитини.

Довготривалий систематичний характер насильницьких дій заважає повноцінному розвитку дитини.

Наслідки жорстокого поводження та незадоволення потреб дітей відповідно до їхніх вікових особливостей

Ранній вік

Немовлята не реагують на розлуку з батьками, не виявляють ознак страху перед незнайомими людьми; не здатні розрізняти людей, значущих для них, та незнайомих; часто пасивні, апатичні, не реагують на оточуючих. Вони не дивляться в очі, не виявляють емоцій, коли до них хтось розмовляє, не в змозі привертати та утримувати увагу дорослих невербальними засобами; можуть розгойдуватися, битися головою об стіну тощо; постійно плачуть або не плачуть взагалі.
Діти раннього віку часто не можуть сформувати прив’язаність до своїх основних вихователів (батьків) або мають нестійку прив’язаність, що характеризується відчуттям тривоги, плаксивістю. Вони часто не в змозі формувати ігрові навички, відмовляються від участі у грі, що може вплинути на формування їхніх стосунків з іншими дітьми. Вони можуть ставати агресивними та завдавати шкоди іншим дітям; часто вважають себе «поганими».

Дошкільний вік

Фізичний розвиток: недостатній для віку зріст, слабкий м’язовий тонус, погана координація рухів, незграбна хода; хворобливість (особливо захворювання верхніх дихальних шляхів), розлади кишково-шлункового тракту; відсутність інтересу до рухливих ігор.

Когнітивний розвиток: дитина не говорить, або мова недостатньо розвинена та незрозуміла для оточуючих; слабка артикуляція або неправильне використання слів; труднощі в концентрації уваги, відсутність інтересів до оточуючих предметів, нездатність зосередитися.

Соціальний розвиток: нестійкі прив’язаності або їх відсутність; нерозбірливість у стосунках, нав’язливість, легковажність; недостатнє або досить бурхливе реагування на розлуку з батьками (іншими вихователями); емоційне відсторонення, ізольованість або відчуженість від дорослих та однолітків; соціальна незрілість у відносинах з однолітками (невміння взаємодіяти з іншими дітьми під час гри, ділитися, робити щось по черзі або домовлятися про щось, підвищена агресивність, прагнення командувати однолітками або конкурувати з ними); відсутність навичок та інтересу до участі в іграх, які вимагають уявлення та фантазії, утримування від будь-якої діяльності, пов’язаної з експериментуванням та дослідженнями довкілля.

Емоційний розвиток: часте відчуття страхів, нерідко безпричинна або з незначних причин душевна неврівноваженість; ознаки заниженої самооцінки та невпевненості у своїх силах, поганий контроль над своїми імпульсами, майже відсутність емоцій, пасивність та відсторонення; відсутність проявів «здорової» ініціативи, емоційна відчуженість, ознаки емоційних розладів на кшталт тривожності, депресивного стану, емоційної нестабільності; вірогідність енурезу, смоктання великого пальця.

Молодший шкільний вік

Діти не очікують (не шукають) допомоги дорослих, намагаються своїми діями та словами довести, що вони в змозі самостійно про себе подбати (що є фактично захисною реакцією, яка спричинена недовірою до дорослих); іноді не реагують на похвалу та позитивну увагу; діти намагаються виправдати очікування дорослих та беруть на себе їх зобов’язання.
У них виникають проблеми при спілкуванні з однолітками (відчувають себе неповноцінними та не вартими спілкування з іншими, можуть мати низьку самооцінку, гостро реагують на сприйняття їх однолітками, можуть відчувати сором і розгублення, якщо їм здається, що вони не виправдовують очікування однолітків); можуть намагатися контролювати та експлуатувати інших дітей, командувати ними або залякувати.
У таких дітей можуть виникати труднощі у навчанні, їх лякає шкільне середовище, в якому необхідно виконувати численні правила, вони часто не здатні концентруватися на виконанні завдань, для них характерні часті емоційні сплески, нездатність спокійно працювати на уроках. Вони схильні до асоціальних проявів – б’ють інших дітей, вживають ненормативну лексику, пошкоджують речі, говорять неправду, крадуть тощо.

Незалежно від віку діти, які постраждали від будь-якого виду насильства, як правило, в подальшому можуть мати такі проблеми:

 • відсутність здібностей до навчання;
 • небажання ходити до школи;
 • схильність до скоєння злочинів, жорстоке поводження;
 • проституція;
 • інфекції, що передаються статевим шляхом;
 • підліткова вагітність;
 • вживання алкоголю або наркотиків;
 • безробіття;
 • посттравматичні стресові розлади;
 • депресія або низька самооцінка;
 • дефекти мовлення;
 • ушкодження головного мозку;
 • схильність до самогубства.

Діти, що зазнали будь-якого виду насильства, відчувають труднощі соціалізації: у них порушені зв’язки з дорослими, відсутні відповідні навички спілкування з однолітками, вони не мають достатнього рівня знань і ерудиції, щоб завоювати авторитет у школі.
Вирішення своїх проблем діти-жертви насильства – часто знаходять у кримінальному, асоціальному середовищі, а це нерідко пов’язано з появою у них пристрасті до алкоголю, наркотиків, вони починають красти і здійснювати інші протиправні дії.

Дівчата нерідко починають займатися проституцією, у хлопчиків може порушуватись статева орієнтація. Згодом вони мають проблеми при створені власної родини, вони не можуть дати своїм дітям достатньо тепла, оскільки не вирішені їх власні емоційні проблеми.

Будь-який вид жорстокого поводження з дітьми веде до найрізноманітніших наслідків, але поєднує їх одне – збитки здоров’ю дитини чи небезпека для її життя. Зі 100 випадків фізичного насильства над дітьми приблизно 1-2 закінчуються смертю жертви. Потрібен час, щоб вилікувати фізичні ушкодження, але ще більше часу і зусиль потрібно для того, щоб залікувати душевну травму, психіку дитини, що постраждала від побоїв.

Розрізняють наближені і віддалені наслідки жорстокого поводження і неуважного ставлення до дітей.

До наближених наслідків належать фізичні травми, гострі психічні порушення, прагнення кудись втекти, сховатися або ж у вигляді глибокої загальмованості, зовнішньої байдужості. У дітей старшого віку можливий розвиток важкої депресії з почуттям власної неповноцінності.

Серед віддалених наслідків жорстокого поводження з дітьми виділяються порушення фізичного і психічного розвитку дитини, різні соматичні захворювання, особистісні та емоційні порушення, соціальні наслідки.

Правила виховання дітей

 1. Не можна принижувати дитину – приниження руйнують позитивну самооцінку. Малюк починає відчувати провину за те, що він живе на світі. У результаті може вирости глибоко нещасна людина.
 2. Не треба погрожувати – погрози змушують дитину боятися й ненавидіти дорослого, який їй погрожує. Від погроз дитина не перестане поводитися абияк, а якщо навіть і перестане, то лише в присутності дорослого, але потім обов’язково «відіграється».
 3. Не слід вимагати обіцянку загрозами – обіцянка, як і погроза, відноситься до майбутнього — коли ще вона здійсниться? А дитина живе сьогодні, в теперішньому часі. Насильне вимагання обіцянок розвине в ній почуття провини, або цинічність у словах та справах.
 4. Нерозумно вимагати негайної покірності – дитина не робот і не зомбі, їй потрібен час, щоб зрозуміти й прийняти чи не прийняти вашу настанову. Попереджайте малюка, що час гри скоро закінчиться. Навіть у беззастережних обов’язках має залишатися ілюзія самостійності.
 5. Не слід допікати опікуючись – інакше дитина ніколи не відчує, що може зробити щось сама. А це знижує самооцінку й призводить до формування психологічних комплексів. Окрім цього, зайва опіка привчає дитину до думки, що можна не напружуватися — й так усе для тебе зроблять.
 6. Не можна сліпо потурати дитині – чим конкретніші «так» і «ні», тим простіше дитині зрозуміти, чого хоче від неї дорослий. Деякі правила малюк засвоюватиме швидко, інші ж потребуватимуть більше часу й терпіння.
 7. Слід бути послідовним, аби досягнути розуміння – дитина не в змозі зрозуміти дорослі «інколи», «можливо», «подекуди» й «лише на свята». Чи можна навчитися переходити дорогу, якби в понеділок, вівторок і четвер червоний колір означав «стоп», а в середу й суботу — «можна перейти»?

Коли батьки добре ставляться до дитини, це допомагає їй зрозуміти, що життя прекрасне, що добре бути хлопчиком чи дівчинкою. Виховання дітей потребує терпіння, самовіддачі та внутрішньої стабільності.

Свірщ К. О.

Як започаткувати сімейні трудові традиції

Роль сім’ї у вихованні дітей велика і відповідальна. Батьки є першими вихователями, які зміцнюють і загартовують організм дитини, розвивають її мову і мислення, волю і почуття, формують її інтереси, прагнення, смаки, здібності, виховують любов до знань, допитливість, спостережливість, працьовитість.

Але зараз все помітнішими стають прояви родинної кризи. Тому час звернутися до неоціненної скарбниці народного педагогічного досвіду, до історично складених тенденцій формування та розвитку української сім’ї.

Засобом досягнення головної мети народного виховання є народні традиції, які передаються з покоління в покоління, змалку формуючи у дитини необхідні якості та звички. Основою виховання є праця. Існує родинна традиція, за якою кожен член сім’ї, в тому числі й дитина, обов’язково трудиться, бере на себе частину загальних турбот та обов’язків. Величезний вплив на дитину справляють домашня обстановка, побут у сім’ї, тому існують естетичні традиції, які привчають дитину любити та берегти красу, шанувати рідний дім та батьків. 

Проте, сьогодні, між українською традицією і сучасним вихованням виникла духовна прірва. Однією з причин цього є зниження виховного потенціалу сім’ї, зокрема в трудовому вихованні молоді. Про необхідність відродження народних традицій, їхнього використання в сучасному виховному процесі йдеться у Національній доктрині розвитку освіти: «Освіта має гуманістичний характер і ґрунтується на культурно-історичних цінностях українського народу, його традиціях і духовності». Саме тому особливої актуальності набуває питання вдосконалення системи виховання, яка б базувалась на трудових традиціях та звичаях українського народу.

На жаль, сьогодні у багатьох родинах народні трудові традиції та звичаї втрачено. Причиною цього є насамперед відсутність трудових обов’язків у дітей. Відродження трудових традицій та звичаїв нині можливе за умови залучення дітей спільно з дорослими до сюжетних дійств календарно-обрядових ритуалів та свят. Під час таких заходів зміцнюється сім’я, успішно виховуються діти. Участь родини в традиційних автентичних дійствах: календарні звичаї та обряди (Різдво,

Новий рік, колядування, щедрування, посівання), прибирання столу, приготування певної кількості страв на Святий вечір, участь у святкуванні зустрічі весни; пастуші свята та обряди, обжинки і зажинки є вагомими засобами виховання позитивного ставлення до сільськогосподарської праці та є однією з форм підготовки підростаючого покоління до праці в колективі. У сім’ї формуються такі риси характеру, як працьовитість, бережливе ставлення до результатів праці, народних промислів, трудових традицій та обрядів.

Виховання дітей в українських родинах проходило в органічній єдності з укладом життя народу, його історією, культурними і побутовими традиціями. Воно ґрунтувалося на принципах духовності, народності, гуманізму, природовідповідності, зв’язку із життям народу тощо. Батьки змалечку залучали дітей до посильної праці, самообслуговування. Праця була могутнім чинником родинного виховання.

Родинно-трудові традиції,

які сприяли трудовому вихованню підростаючого покоління:

 • традиції залучення до хатніх і господарських робіт (вони визначали посильність праці, органічно поєднували життєву мудрість із материнською та батьківською любов’ю, честю родини);
 • традиції спільної систематичної праці привчали до відповідального ставлення й поваги до роботи;
 • традиції майстрів і трудових династій розвивали в юного покоління старанність, самодисципліну, наполегливість, комунікабельність, виховували дбайливого господаря.

Тобто дитина у процесі зростання й духовного розвитку набувала досвіду етнічної поведінки спочатку через засвоєння звичаїв, а потім через сприйняття родинних традицій.

У вихованні українці дотримувалися звичаїв, традицій того стилю життя, який склався в регіоні, де жила сім’я. Умови мікросередовища безпосередньо впливали на побут родини, який був переважно зосереджений навколо господарських занять дорослого населення, і саме тут здійснювалась підготовка до життя, до трудової діяльності. Трудова обрядовість була пов’язана з календарним циклом сільськогосподарських робіт, тому дітей рано привчали до праці.

Трудові свята є однією з найважливіших складників народного календаря, зокрема свят, пов’язаних з прокладанням першої борозни, жнивами. Найефективнішим з виховної точки зору є спільна участь дітей, молоді разом з батьками, іншими краянами в цих дійствах. Спостерігаючи за посадженими батьками сходів, вони починають розуміти явища природи, цінити працю. Практична участь у жнивах, зборі врожаю городніх і садових культур, обжинках залишає глибокий слід у серці, душі дитини, поглиблює її трудове, екологічне, фізичне і естетичне виховання.

Головна роль у вихованні дитини відводилась грі. Користь гри у тому, що вона була тісно пов’язана з національними традиціями, обрядами. Дитина, виконуючи певні дії, відтворювала вчинки конкретної людини певного часу, одержуючи необхідний обсяг знань, норм поведінки і моралі. Гра відображає основні трудові традиції конкретного регіону.

Народна система трудового виховання дітей у сім’ї багатогранна. У загальній трудовій атмосфері сім’ї, навіть народження дитини розглядається як поява на світ майбутнього працівника. У трудових родинах працюють всі без винятку, крім тяжкохворих. За розпорядком господарських робіт в українській селянській родині стежив батько. Він щодня за вечерею підсумовував, що зроблено протягом дня та давав завдання кожному членові сім’ї на наступний день. Зміст і характер праці в трудовій родині відповідав потребам і умовам соціально-економічного життя, а трудове виховання здійснювалось через безпосереднє залучення дітей до праці батьків.

Трудове навчання і виховання в народній педагогіці умовно можна поділити на 3 етапи: вступний або ігровий (від 2 до 6-7 років), помічний або визначальний (від 7 до 15 років), і основний або завершальний (від 15 до 20 років).

На першому етапі протягом другого і третього років життя дитина за правильного виховання набуває деякої самостійності (в харчуванні, роздяганні, вмиванні), засвоює правила користування предметами та елементарними нормами поведінки. Провідними засобами на першому етапі трудового виховання в родинній етнопедагогіці є показ і спостереження, які розширювали кругозір дітей та давали перші уявлення про різні види праці.

Другий проміжний етап у родинному вихованні наступав, коли діти ставали активними помічниками батьків. Остаточне формування людини як працівника певної галузі за традицією родинної етнопедагогіки припадає на третій, основний або завершальний етап трудового виховання, коли юнаки і дівчата остаточно утверджуються професійно, і беручи безпосередню участь у всіх виробничих діях і вчинках нарівні з дорослими.

Хліб – головний результат людської праці і основний продукт харчування. Народ цінить його понад усе. Шанобливе ставлення до хліба у трудовій родині прищеплювалося дітям постійно. Дітям нагадували, що в хліб укладена мозоляста людська праця, зневажати яку не можна. Хлібом – сіллю як символом достатку і щирості зустрічають гостя. Народна педагогіка прищеплює дітям любов до землі, навчаючи їх любити землю всією душею. Арсенал засобів виховного впливу з метою формування у дітей шанобливого ставлення і любові до землі в народній педагогіці дуже багатий. Це насамперед фольклор педагогічного змісту й спрямованості, який оспівує красу й велич рідної землі. Дуже велику роль тут відіграє приклад дорослих, зокрема батьків, у ставленні до землі, професії хлібороба, залучення дітей з раннього віку досільськогосподарської праці.

Батькам і педагогам необхідно включати ди­тину в усі доступні її силам і віковим можливостям види діяльності, впроваджувати в життя родини нові традиції і дотримува­тися їх, формуючи особливий стиль спілкування.

Вдома можна запровадити:

 • матусин вихідний, коли всі хатні справи виконують тато і діти — готують їжу, прибирають, перуть тощо;
 • суботнє чаювання у бабусі, до якого завжди мама з до­помогою дітей випікатиме нескладне у приготуванні, але смачне печиво;
 • прогулянки з татом у вихідний день, з яких діти приноситимуть цікаві природні матеріали (жолуді, кашта­ни, листя тощо) для спільного виготовлення творчих виробів;
 • походи до театру чи музею;
 • спільні для всієї родини ігри та читання.

Результатом тісної взаємодії дорослого з дітьми є те, що діти стають розумнішими, добрішими, більше вміють і прагнуть вчитися нового.

Свірщ К. О.