Інструктор з фізкультури

Лук’янчук Н.О.

інструктор з фізкультури

Постава людини починає формуватися в самому ранньому віці. Дуже важливо, щоб уже в перший рік життя дитини батьки спостерігали за формуванням його хребта. Це допоможе уникнути змін постави, які провокують розвиток серйозних проблем.

Порушення постави — це зміна фізіологічного вигину хребта. Ця проблема знайома людям будь-якого віку, але найбільше від неї страждає молоде покоління. За статистикою, у 2% дітей до 3-х років спостерігається порушення постави, а серед школярів цифра збільшується до 60% і більше.

На щастя, завдяки сучасним методикам і вчасно виявленим симптомам, постава легко піддається корекції без операцій, уколів і медикаментів.

Причини порушення постави у дітей

З кожним роком порушення постави у дітей діагностується все частіше. Причини зміни постави бувають вродженими і набутими.

Вроджені відхилення викликані неправильним положенням дитини в утробі матері. Тому  рекомендуємо батькам регулярно проходити огляд у остеопата з перших тижнів життя малюка.

До набутих причин відносяться:

 • родові травми;
 • малорухливий спосіб життя;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • неправильний режим дня;
 • неправильна поза під час гри, навчання і відпочинку;
 • травми і хвороби;
 • незбалансоване харчування і нестача вітамінів.

Яким буває порушення постави

Залежно від причин зміни постави, деформації проявляються по-різному. Найбільш поширеними відхиленнями, які приносять дискомфорт дітям, є:

 • сколіоз;
 • сутулість;
 • кругла, круглоувігнута або плоска спина.

Ознаки неправильного формування постави

 

Для того, щоб визначити, що у вашої дитини відхилення в розвитку хребта, досить лише уважно за ним поспостерігати.
Ознаки, які можуть виявити батьки:

 • сутулість;
 • надмірно сильний вигин попереку або шиї вперед;
 • хребет і талія не виглядають симетрично;
 • лопатки знаходяться на різній висоті;
 • скарги на біль в спині і шиї;
 • кругла, круглоувігнута, плоска спина.

Якщо ви помітили у дитини симптоми викривлення хребта –– не варто панікувати. У ранньому віці деформації легко виправити за допомогою грамотного фахівця, відповідної методики лікування і терпінню.

Звернувшись до остеопату якомога швидше, ви вбережете свою дитину від можливих наслідків, які може викликати відсутність лікування. Через неправильне формування хребта можуть розвинутися сколіоз, остеохондроз, міжхребцеві грижі, протрузії, вегето-судинна дистонія або артроз суглобів нижніх кінцівок.

Методи корекції постави

Комплексне лікування спрямоване на вирівнювання хребта і зміцнення м’язового корсету.

Для корекції постави використовуються різні методи:

 1. ЛФК;
 2. масаж і мануальна корекція;
 3. плавання;
 4. фізіотерапія;
 5. вправи на тренажерах;
 6. носіння ортопедичних корсетів і поясів.

Для того, щоб зрозуміти який метод буде найбільш ефективним для вашої дитини —  не займайтеся самолікуванням, довіртеся грамотному лікаря і тоді лікування не забере багато часу і принесе тільки користь.

Чому я не раджу використовувати для лікування ортопедичні корсети, пояси та інші конструкції? Подібні коректори постави не виліковують викривлення хребта. Ортопедичний корсет ніколи не замінить корсет м’язовий, а для того, щоб мати здорову спину і красиву поставу —  потрібно розвивати і зміцнювати глибокі м’язи спини. Організм дитини може самостійно впоратися з викривленням і сутулістю, потрібно лише трохи йому допомогти.

Спостерігайте за своєю дитиною, його способом життя і формуванням хребта. Якщо ви помітили найменші ознаки сколіозу або прийшов час регулярного профілактичного огляду, проконсультуйтеся у фахівців.

Будьте здорові!

Інструктор з фізкультури Лук’янчук Н. О.

 Хочемо ми чи не хочемо, але нам потрібні щоденні рутини – інакше наше життя перетвориться на хаос. Ми – дорослі – це розуміємо. А от діти , не люблять жити за розкладом. Вони кажуть, це нудно!

А що про режим кажуть фахівці здоров’я та розвиткулікарі, психологи, педагоги?

З точки зору дитячих психологів, малюки почувають себе краще, коли мають щоденні рутини – регулярні, постійні, зрозумілі та передбачувані. Це дає їм відчуття комфорту, впевненості та здатності контролювати те, що відбувається навколо.

До того ж, саме через регулярні обов’язкові справи дитина набуває таких важливих соціальних навичок, як впевненість, самостійність та самоконтроль.

Лікарі  б’ють на сполох через поширення дитячого та юнацького ожиріння та пов’язаних із надлишком ваги проблем зі здоров’ям. Вони наполягають, що батьки повинні з раннього дитинства підтримувати рутини, що формують здорові звички.

Так-так, саме рішення батьків, як проводити вільний час із дітьми, що їсти та пити і у якій кількості, мають найбільший вплив на майбутній рівень фізичної активності та харчові звички у молодої людини.

Ми розуміємо, що встановити ефективні та розумні рутини – неабияке завдання для батьків. Це вічний пошук балансу:

 • між хаосом та безладом з негативними наслідками, які вони спричиняють на життя, і
 • жорсткими правилами, які не дають дитині відчувати свободу, робити вибір та приймати самостійні рішення щодо організації свого життя.

Read More →

Дихальна гімнастика  відіграє важливу роль в оздоровленні організму, тому дошкільників обов’язково потрібно навчати дихати правильно. Але як правильно? Вдих повинен проводитися через ніс, а видих через рот. При вдиху стежити, щоб плечі не піднімалися, а під час видиху плавно видихати повітря, щоб щоки не роздувалися. Аби вдих був поглибленим, дітям пропонують конкретне й зрозуміле завдання — «понюхати квітку». Для цього під час вдиху їм слід припідняти голову, випрямити шию.

Read More →

Правильне мовне дихання є необхідною умовою для розвитку мовлення, оскільки дихальна система – це ні що інше як енергетична база для мовної системи. Дихання впливає на звуковимову, артикуляцію і голос. 

Недоліки дитячого дихання можна подолати: 
1) розвитком більш глибокого вдиху і більш тривалого видиху; 

2) виробленням у дітей уміння правильно дихати в процесі мовлення. 

Вправи висуваємо дитині тільки в ігровій формі, не забуваємо, що поруч з нами знаходяться дошкільнята і гра для них на першому місці. Read More →

Профілактика плоскостопості та формування правильної постави на заняттях фізичного виховання у дошкільнят

41-300x211Велике значення наш колектив приділяє попередженню такого захворювання, як плоскостопість. Плоскостопість є надзвичайно поширеною патологією серед дітей: близько 65% страждають цим захворюванням. Виникає воно внаслідок різноманітних причин, і веде до болю, деформації стоп і порушень роботи опорно-рухової системи. Спочатку плоскостопість викликає лише незначні незручності, але прогресуючи, може значно вплинути на повноцінне життя і працездатність. Плоскостопість у дітей веде до викривлення хребта, і лише своєчасно встановлений діагноз може допомогти зупинити хворобу і скорегувати деформацію стопи. Обов’язково покажіть дитину ортопеду, якщо він швидко втомлюється від піших прогулянок, проситься на руки. Вроджене плоскостопість у малюків є досить великою рідкістю. Найчастіше на його розвиток впливає цілий ряд причин, найважливішою з яких є носіння незручного взуття. Щоб дитяча ніжка формувалася правильно, задник взуття повинен бути жорстким, каблук — 0,5 см. Не можна купувати дитині взуття на повністю плоскій підошві. Негативно впливає на формування стопи і взуття з вузьким або тупим носком, зайво пружна підошва кросівок, яка звільняє стопу від природної навантаження.

Комплекси вправ при плоскостопості.

По формi розрiзняють нормальну, сплощену, плоску стопу. Для покращення координацiї рухiв спецiальнi вправи потрiбно чергувати з загальнорозвиваючими для всiх м’язових груп та намагатися вирiвнювати тонус м’язiв, якi утримують стопу у правильному положеннi.
Для корекцiї положення стопи використовують вправи з поступово зростаючим навантаженням, протистоянням, навантаженням на стопи та з предметами (захват пальцями камiнцiв, кульок, олiвцiв, перекладання їх тощо).

Для закрiплення корекцiї застосовують рiзноманiтнi види ходи (навшпиньки на п’ятах, на зовнiшнiй поверхнi стопи, паралельною постановкою стоп, хода по пiску).

Всi спецiальнi вправи потрібно виконувати у поєднаннi з вправами на виховання правильної постави та загальнорозвиваючими iз врахуванням стану здоров’я та фiзичного розвитку.

Вправи з вихiдного положення лежачи на спинi:

 1. Почергове та одночасне вiдтягування носкiв.
 2. Зiгнути ноги, опертися стопами об пiдлогу. Розвести п’яти та звести. Пiсля серiї рухiв – розслаблення.
 3. Почергово та одночасне пiдняття п’ят вiд опори.
 4. Покласти зiгнуту в колiнi ногу на колiно iншої напiвзiгнутої ноги. Коловi рухи стопи в один та iнший бiк.
 5. Ковзаючі рухи стопою однiєї ноги по гомiлцi iншої, охопивши гомiлку.

Вправи з вихiдного положення сидячи:

 1. Ноги зiгнутi, стопи паралельнi. Пiдняття п’ят (одночасне та почергово).
 2. Тильне згинання стоп (одночасне та почергове).
 3. Покласти одну ногу стопою на колiно прямої iншої ноги. Коловi рухи стопою в обидва боки. Поміняти положення ніг.
 4. Ноги прямi. Згинання та розгинання стоп.
 5. Захоплення пальцями стоп дрiбних предметiв та перекладання їх на iнше мiсце.
 6. Сидячи “по-турецьки”, пiдiгнути пальцi нiг. Нахиляючись вперед, встати з опорою на тильну поверхню стоп.
 7. Сидячи в упорi ззаду розвести колiна та пiдтягнути стопи до повного торкання пiдошвами.

Вправи з вихідного положення стоячи:

 1. Стопи паралельнi, на вiдстанi ширини стопи, руки на пояс. Пiднiматися на носках одночасно та почергово. Перекат з п’яти навшпиньки та навпаки.
 2. Стопи паралельнi. Перекат на зовнiшнi межi стопи та навпаки.
 3. Носки разом, п’яти вбiк. Напiвприсiдання та присiдання у поєднаннi з рухами рук вперед.
 4. Стопи паралельнi, руки на пояс. Почергове пiднiмання п’ят.

Вправи в русi:

 1. Хода навшпиньки.
 2. Хода на зовнiшнiх сторнах стоп.
 3. Хода у положеннi носки всередину, п’яти назовнi.
 4. Хода у положеннi носки всередину, п’яти назовнi, з почерговим пiдняттям навшпиньки.
 5. Хода на носках на напiвзiгнутих ногах.
 6. Хода на носках з високим пiднiманяям колiн.
 7. Хода по ребристiй дошці, по канату, по доріжці здоров’я (каштани, пластикові корки) .

Виховання правильної постави:

 1. Прийняти правильну поставу, стоячи бiля стiни або гімнастичної стiнки. При цьому потилиця, лопатки, сiдничнi м`язи та п’яти повиннi торкатися стiни.
 2. Прийняти правильну поставу, вiдiйти вiд стiни на 1-2 кроки, зберi-гаючи прийняте положення.
 3. Прийняти правильну поставу бiля стiни, зробити 2 кроки вперед, присiсти, встати: знову прийняти правильну поставу.
 4. Прийняти правильну поставу бiля стiни. зробити 1-2 кроки вперед, розслабити послiдовно м’язи щиї, поясу, верхнiх кiнцiвок, рук, тулуба. Прийняти правильну поставу.
 5. Прийняти правильну поставу бiля стiни, пiднятися навшпиньки, утримуючись у цьому положеннi 3-4с. Вернутися у в. п.
 6. Та ж вправа, але не бiля стiнки.
 7. Прийняти правильну поставу, присiсти, розводячи колiна в сторони та зберiгаючи вертикальне положення голови та хребта. Повiльно встати у в.п.
 8. Сидячи на гiмнастичнiй лавi бiля стiни, прийняти правильну поставу. Потiм розслабити м’язи шиї, опустити голову, розслабити плечi, м’язи спини, вернутися у в.п.
 9. Лягти на спину. Голова, тулуб, ноги складають пряму лiнiю, руки притиснутi до тулубу. Пiдняти голову та плечi, перевiрити пряме положения тiла, вернутися у в.п.
 10. Прийняти правильну поставу. Хода з зупинками, торбинка з пiском на головi. Присiсти, встати у в.п.
 11. Хода з торбинкою на головi iз збереженням правильної постави.
 12. Хода з торбинкою на головi, переступаючи через перепони (шнурiвку, гiмнастичну лаву), зупинки з перервою правильної постави перед дзеркалом.
 13. Хода з торбинкою на головi з одночасним виконанням: рiзноманiтних рухiв – у напiвприсядi, з високим пiдняттям колiн та iн.
 14. Iгри iз збереженням правильної постави.

Лук’янчук Н. О.