Хочемо ми чи не хочемо, але нам потрібні щоденні рутини – інакше наше життя перетвориться на хаос. Ми – дорослі – це розуміємо. А от діти , не люблять жити за розкладом. Вони кажуть, це нудно!

А що про режим кажуть фахівці здоров’я та розвиткулікарі, психологи, педагоги?

З точки зору дитячих психологів, малюки почувають себе краще, коли мають щоденні рутини – регулярні, постійні, зрозумілі та передбачувані. Це дає їм відчуття комфорту, впевненості та здатності контролювати те, що відбувається навколо.

До того ж, саме через регулярні обов’язкові справи дитина набуває таких важливих соціальних навичок, як впевненість, самостійність та самоконтроль.

Лікарі  б’ють на сполох через поширення дитячого та юнацького ожиріння та пов’язаних із надлишком ваги проблем зі здоров’ям. Вони наполягають, що батьки повинні з раннього дитинства підтримувати рутини, що формують здорові звички.

Так-так, саме рішення батьків, як проводити вільний час із дітьми, що їсти та пити і у якій кількості, мають найбільший вплив на майбутній рівень фізичної активності та харчові звички у молодої людини.

Ми розуміємо, що встановити ефективні та розумні рутини – неабияке завдання для батьків. Це вічний пошук балансу:

 • між хаосом та безладом з негативними наслідками, які вони спричиняють на життя, і
 • жорсткими правилами, які не дають дитині відчувати свободу, робити вибір та приймати самостійні рішення щодо організації свого життя.

Ми радимо мамам і татам уникати крайнощів. Визначте важливі справи, але дайте дитині можливість робити власні маленькі вибори. Складіть разом розклад дня з усіма справами: садочок , секції, прогулянки. Обов’язково заплануйте час на спілкування, на приємні для дитини заняття. Плануйте на місяць, тиждень та день. Не забувайте про свята та дні народження рідних та друзів.

Так з часом ви навчите дитину керувати власним часом, планувати на все життя вперед, а це дуже цінна навичка!

Приклади щоденних рутин:

 1. ранкові рутини, в тому числі гігієнічні процедури та збори до школи або садочка,
 2. їжа,
 3. денний та нічний сон,
 4.    допомога у хатніх справах, прибирання у власній кімнаті,
 5. гра та прогулянки,
 6. творчість,
 7. час на сімейне спілкування,
 8. час на гаджети.

Ранкові   рутини  на  будні дні

Вранці важливо спокійно приготуватись до подій дня. Тому:

 • Подбайте про те, щоб необхідні для вранішніх зборів речі (одяг) були напоготові.
 • Під час ранкових рутин дитину батькам важливо підбадьорювати дитину та бути позитивними! Вставайте раніше, щоб не поспішати, будьте лагідні та спокійні!
 • Обов’язково придумайте ритуал прощання – обійми, випроводжання до дверей, махання рукою – це дає дитині позитивне відчуття початку денних справ.

 

Ввечері

Для родини важливо збиратись разом за сімейним столом. Не вмикайте телевізор, краще поділіться враженнями дня. Обов’язково заохочуйте дітей брати участь у розмові, уникайте критичних коментарів, щоб діти звикли вільно висловлювати свої думки.

 • Дітям важливо лягати спати в один і той самий час і спати свою вікову норму
 • Вечірні ритуали допомагають дітям заснути. Це можуть бути читання, розповідання історій, бесіди або пісні – біля 30 хвилин. Уникайте активних ігор та користування гаджетами перед сном.
 • Якщо дитина довго засинає (крутиться у ліжечку, занадто збуджена) або прокидається вночі, то до ритуалу засинання можна додати сенсорні елементи: повільний масаж від мами, обтяжені іграшки та ковдри. Це допоможе малюку заспокоїтися та зробить сон більш спокійним та міцним.

На вихідних

Дітям можна дозволити піти до ліжка трохи пізніше. Але час засинання не повинен відрізнятись від звичного більше, ніж на 1 годину – інакше можна порушити звичні фази сну і ускладнити пробудження. Вихідні це – час, коли сім’я може відчути свою єдність.

 

 

Comments are closed.

Post Navigation