Для повноцінного і всебічного розвитку особистості дитині необхідно вміти спілкуватися з однолітками і з дорослими. Позитивне спілкування з батьками – це крок до легкого  спілкування з оточуючими людьми.

Батькам необхідно прийняти свою дитину повністю, з усіма її примхами, і не забувати говорити  про любов до неї. Розмовляйте з дитиною на рівних, тоді вона буде прагнути до спілкування. Перед сном проаналізуйте, скільки разів ви сьогодні повчали і критикували малюка, а скільки раз розповіли йому щось цікаве, поділилися своїми думками, і хвалили його. І який результат? А доброзичливих звернень має бути набагато більше!

Дитина весь час потребує підтримки батьків. Навіть у тому випадку, коли щось не виходить, або вчинила неправильно. Поясніть дитині, що все можна виправити, або спробувати ще раз: «Ти розумний і добрий, наступного разу в тебе обов’язково вийде».

Завжди відкрито говоріть з дитиною про свої почуття, тільки тоді вона навчиться їх розуміти, а, отже, і говорити про них. А ще розмовляте, читате книги і займатеся спільною діяльністю.

Дітей дошкільного віку можна вчити спілкуванню з допомогою рухливих ігор. Дорослий в цих іграх – учасник та ведучий. Він оцінює дії інших учасників гри і стежить за дотриманням правил. Дитина буде вчитись орієнтуватись на партнера-дорослого, і гідно програвати, не ображаючись. Після  гри можна завести розмову на пізнавальні теми. Наприклад, якщо в грі у вас «брали участь» якісь тварини, то дитині буде цікаво дізнатися про їхнє життя. Не тільки інформуйте, але й залучайте дитину до спілкування. Під час розмови  використовуйте картинки, слайди, зоологічне лото.

Спілкування має велике значення для становлення дитини як особистості. До 5-річного віку повинні бути сформовані комунікативні уміння:

– уміння слухати і чути іншого;

– уміння брати участь у вільній бесіді;

– уміння бути уважним до самого себе і до оточуючих;

– уміння розуміти відчуття і настрої іншого;

– уміння осмислювати свої вчинки і вчинки іншого.

Розкажіть дитині про «Секрети спілкування»:

1. Називай друга по імені, і він звертатиметься до тебе так само;

2. Будь уважний до тих, хто тебе оточує, і люди поважатимуть тебе;

3. Будь ввічливий, і у тебе буде багато друзів;

4. Умій уважно слухати іншого, і ти зможеш дізнатися багато нового.

(Розкажіть про ці правила дитині якби «проміж іншим», ненав’язливо.)

Також ви можете влаштувати цікаві ігри для дитини, які непомітно для неї допоможуть відпрацювати основні навички, без яких неможливо обійтись у спілкуванні.

Гра №1 «Маски»

Дітям і собі даємо завдання: виразити за допомогою міміки горе, радість, біль, страх, здивування. А хто-небудь третій визначає, чи вдалося зобразити «маску». Учасники: 3-4 гравці (ідеально: мама, тато, дитина).

Гра № 2 «Жести»

Пояснюємо дітям, що розмовляти можна і за допомогою жестів. Згадуємо по черзі, які жести ми знаємо (як жестом зупинити машину, попросити про щось, поздороватися, попрощатися…). Виграє той, хто зміг згадати жест останнім. У грі грають декілка дітей, а дорослий – суддя- (слідкує, щоб ніхто не використовував незрозумілих або тільки що вигаданих жестів). Якщо ж  ви граєте тільки вдвох з дитиною, у кінці гри переключіть іі увагу  на щось інше, непомітно змініть тему, не акцентуйте увагу на тому, що ви перемагаєте дитину. Не всі діти вміють раціонально реагувати на таке.  Ця порада стосується всіх ігор, у які ви граєте з дитиною.

Гра №3 «Іноземець»

Раптом ви потрапили в іншу країну, ви не знаєте мови, вас не розуміють. За допомогою міміки й жестів запитайте дорогу в зоопарк, в басейн, на площу, де стоїть пам’ятник, у кінотеатр, у кафе, на пошту і так далі.

Гра №4 «Ці різні слова»

Розкажіть дитині, що за допомогою слів можна приголубити, прогнати, засмутити, зігріти, образити. Заспокой ляльку Таню, яка плаче, подаруй подарунок другу на день народження, поясни іншому, що тобі не подобається, коли тебе штовхають і попроси більше цього не робити.

Таких ситуацій можна придумати безліч. Звичайно, ви можете використовувати такі ситуації, з якими дитина має проблеми: як вирішити непорозуміння без бійки, як пояснити, що ти чогось хочеш без сліз, купити хліб у магазині… Усі ці ситуації програються за допомогою слів, міміки, жестів.

Гра №5«Опиши друга»

Дві дитини або дитина з кимось із дорослих стають спиною один до одного і по черзі описують зачіску, обличчя, одяг іншого; хто опинився точнішим, той виграє.

Гра №6 «Дотики»

Дитина закриває очі, а хто-небудь із присутніх доторкається до рук. Малюк відгадує, хто це і називає по імені.