Вихователь-мистецтвознавець

 Дідковська С. І.

 Вихователь-мистецтвознавець

 

Дітям раннього віку вже знайомі деякі зображувальні матеріали. Малюкам необхідно торкатися їх, маніпулювати ними. Вони дізнаються, що олівці і фломастери на папері залишають кольрові лінії, крапки. При використанні таких графіічних  матеріалів рука дитини втомлюється через недостатню розвиненість дрібних м’язів. Тому в роботі з малюками найчастіше використовуються гуашеві фарби, пензлики. Педагог вчить дитину правильно користуватися ними, знайомить з простими прийомами зображення, демонструє картинки, ілюстрації, щоб  згодом малюк міг підібрати кольори, створити образ,дати назву власному малюнку.Засвоївши елементарні навички зображення,діти намагаютьcя малювати скрізь:на папері,на землі,на стінах,носових хустинках і ін..Щоб задовільнити бажання дітей прикрашати все навколо кольоровими візерунками,педагог створює спеціальні розвивальні центри, які наповнює зображувальними матеріалами ( пензлики, фарби, фломастери, олівці, глина, губки, штампи, крейда, готові геометричні і рослинні форми, серветки, клаптики кольорової тканини і ін.), а на стіні закріплює листи ватману або шпалери,на яких діти малюють.

Організовуючи роботу з образотворчої діяльності, необхідно пам’ятати, що дитина раннього віку робить перші кроки у зображувальному мистецтві , тому допомога вихователя вкрай необхідна. І не лише для того, щоб через спеціальні вправи допомогти малюкам оволодіти технічними, зображувальними та композиційними вміннями,але й для того,щоб малюки могли відчувати радість від кожного заняття.  Завдання педагога полягає в тому, щоб допомогти дітям відчути впевненість, захопитись творчою діяльністю, засвоєнням нових засобів виразності, розвинути креативність, фантазію та познайомити з різними техніками зображення.

Щоб зображувальна діяльність малюків була цікавою та творчою, в практичній роботі слід широко застосовувати ігрові прийоми навчання з використанням нетрадиційних технік зображення , враховувати доступність та наявний досвід дітей. Так, в ранньому віці рекомендовані наступні нетрадиційні техніки зображення:

  • малюнок пальчиком (сліди лісових звірят, дощик, промінці у сонечкаягоди, горошини, вишеньки , яблучка на дереві,  плаття для ляльки…)
  • кляксографія;
  • ниткографія;
  • малюнок долонькою;
  • штампування формами, вирізаними з поролону величиною дитячої долоні(ялинки в лісі, квіти на галявині, зайчики стрибають…);
  • малювання крейдою на лінолеумі, малюнок паличкою на землі, піску;
  • монотипія, або відбиток (штампування) листям дерев, квітів;
  • малювання квачиком;
  • ліплення з солоного тіста і т.д.

Малювання пальчиками  та долонями корисне для розвитку дрібної мускулатури кисті руки. Під час таких ігрових занять малюк запам’ятовує назви пальців, згинає та розгинає їх по кілька разів, робить колові рухи кистю рук та пальців. Такі ігрові заняття розвивають цікавість та уяву малюка, емоційну чутливість до кольору та форми.,

Малювання пальцями обох рук одночасно також дає позитивні результати в розвитку дрібної моторики руки

Особливу радість малюк отримуює від ліплення. Дитина спілкується з природою, задовільняє пізнавальний інтерес від тактильних відчуттів при сприйнятті глини, тіста, піску, пластиліну, отримує емоційне задоволення працюючи з цими матеріалами.

Ліплення як малювання, аплікування та конструювання називать продуктивними видами діяльності адже діти створюють «продукт» – міні-скульптуру, малюнок, аплікацію.  Роль цієї діяльності в інтелектуальному, емоційному та мовному розвитку дитини надзвичайно велика.

Ліпити з малюками слід починати традиційно з глини як з природного матеріалу, але сніг і пісок, солоне тісто і пластилін на конкретних ігрових заняттях мають свої переваги. Сніг та пісок не завжди є під рукою, до того ж вони є сезонними матеріалами, а тісто можна підготувати будь-коли і швидко.

Роботи з солоного тіста прості у виконанні, вони потребують менших зусиль, ніж ліплення із пластиліну. Малюки часто стикаються з тістом з раннього дитинства:  біля мами на кухні, коли вона ліпить вареники, і дає шматочок дитині  для гри, або «разом» з бабусею ліплять пиріжки, бублики. Виходячи з цього,педагог вчить дітей ліпити з тіста хлібо-булочні  вироби, які можна використати як їжу для птахів чи подарунок мамі.

На заняттях з дітьми 2-3 років можна використовують солоне тісто – йому легко надати будь-яку форму. І саме цю властивість відкриє для себе дитина, взявши в руки невідомий їй , але приємний на дотик, м’який матеріал і випробувавши  нові відчуття. Дуже важливо, щоб ігри-заняття проходили в емоційно позитивному мовному супроводі дорослого.

Тісто повинно бути гладким, приємним на дотик, слухняним. Зберігати його краще в поліетиленовому пакеті в холодильнику.Так воно зберігає свої властивості досить довго – більше місяця. За допомогою харчових барвників можна отримати тісто різних кольорів та відтінків.Організовуючи роботу з тістом,педагог діє відповідно до рекомендацій:

– готує тісто заздалегідь: дитина не зможе довго чекати , її інтерес згасне;

– звертає увагу малюків на те, що гратися з тістом слід за столом, на дошці;

– після гри-заняття обов’язково  вимити руки;

– тісто – своєрідний матеріал для ліплення і може спочатку не сподобатися малюкові. Тому педагог починає маніпуляції з тістом разом з дитиною;

– при перших же ознаках зниження інтересу, малюка слід зайнятися іншою діяльністю, а до тіста повернутися  через день-два.

Ігри з тістом особливо корисні для дітей з підвищеним або зниженим тонусом рук, так як вони сприяють нормалізації тонусу і активізації дрібної моторики.

Підготувала вихователь-мистецтвознавець  Дідковська С.І.

Дизайн – мистецтво особливого роду.  Його створюють люди незвичайного складу, які поєднують у собі високий професіоналізм та по дитячому незатьмарений погляд на світ, художній смак і вміння зберегти красу мистецтва, неповторність природи.

Не випадково в останні десятиліття дизайн став об’єктом пильної уваги педагогів, психологів, мистецтвознавців, колекціонерів. Адже сучасне суспільство глибоко зацікавлено в художньо-естетичному вихованні підростаючого покоління.

На сьогоднішній день активно звертається увага на новий напрямок художнього виховання дітей дошкільного віку – дитячий дизайн, який дає широкий простір для дитячої творчості.

У XXI столітті  художній дизайн є естетичним і функціональним, в сучасному світі.       Дизайн – діяльність, особливий вид художньої діяльності, що поєднує в собі різні види творчості: малювання, ліплення, аплікацію, конструювання, художню працю. Малювання олівцями і фарбами, кольорова аплікація, ліплення і конструювання з різних матеріалів є доступними засобами залучення дитини до образотворчої діяльності. Природно, не всі діти стануть художниками, але кожен зможе використовувати свій художній досвід в благоустрою свого життя за законами краси і порядку. А це і є основним завданням і змістом дизайн-діяльності.

Дитячий дизайн дає величезний потенціал і можливості для розвитку творчих здібностей, фантазії та уяви. Він спрямований на розкриття особистості дитини, її індивідуальності, розвиток її творчого потенціалу, вільного, без натиску з боку дорослого, її саморозвитку, на співпрацю і співтворчості, з використанням тільки гуманних методів і прийомів, без заборон і категоричних звернень.

Введення цієї діяльності в освітній процес обумовлено збільшеними культурними потребами людей у сучасному світі, можливостями дітей, а також Концепцією дошкільної освіти, яка заявляє в якості найважливішої основи реалізації програмного змісту розвивальне предметне середовище дитячої діяльності – як систему матеріальних об’єктів, функціонально моделюють зміст фізичного і духовного розвитку дитини.

Дитина, яка тонко відчуває прекрасне, сприймає світ як живий і цінний самим фактом свого існування, завжди буде гуманна, доброзичлива і толерантна.

І хоча багато педагогів вважають необхідним введення навчання дизайн-діяльності в дошкільних установах і представляють свої думки в різних статтях в Інтернеті і журналах “Дошкільне виховання”, проте, книг з дитячого дизайну практично немає. Але ми прагнемо  на заняттях художньо-естетичного напрямку, СХД розвивати художню творчість за допомогою навчання дітей старшого дошкільного віку елементам дизайну.

Навчання дітей старшого дошкільного віку елементам дизайну з метою розвитку дитячої художньої  творчості буде ефективним, при дотриманні наступних вимог :

– заняття повинні  будуватись послідовно і включати різні види дизайн-діяльності, такі як: графічний дизайн, фітодизайн, моделювання одягу, просторовий дизайн;

– донесення до дітей сенсу і значення дизайн-діяльності, її практичної спрямованості;

– практичного використання продуктів дитячої дизайн- діяльності в дитячому саду.

– організації сприйняття дітьми зразків дизайн мистецтва;

– організації взаємодії ЗДО з сім’єю (завдання додому, пояснюючи батькам важливість занять вдома, консультації для батьків);

–  наявність необхідного матеріального оснащення занять по дитячому дизайну (папір різної фактури, різний покидьковий матеріал, тканини, фарби, великий картон та ін.).

Розвитку навичок малювання та образотворчому мистецтву в цілому, в дитячих навчально-виховних закладах приділяють певну частину часу в навчально – виховному і пізнавальному процесі. Важливо цим видом діяльності займатись і вдома. Слід пам’ятати, що малювання приймає участь в формуванні незалежного погляду дитини на оточуючий світ, через образотворче мистецтво  дитина здатна формувати загальну реалістичну картину навколишнього світу, бачити як окремі предмети з їх особливостями, так і взаємодії цих предметів.

Read More →

  Вчимо  творити змалечку

Сухомлинський писав: «Якщо ви – педагог, мати, батько і зумієте змалку і в юності навчити дитину відчувати красу, захоплюватися дивними творіннями людських рук, нерукотворною красою природи, то ви­ростите людину з високою культурою почуттів».

Дуже важливо навчити дитину творити «за законами краси» ще змалечку.Кожен з видів образотворчої діяльності має можливості  для зображення предметів і явищ, разом дає можливість відображати дійсність різноманітно. Малювання – складніший засіб зображення, ніж ліплення і аплікація. Малювання фарбами, нанесення мазків на папір привертає увагу дитини ще в переддошкільному  віці. Діти близько року вже охоче роблять це, але такі заняття спочатку мають характер забави із олівцем. У молодшому дошкільному віці малювання набуває характеру зображення. Діти малюють олівцями і фарбами. Малюючи фарбами, дитина має можливість цілісно передавати форму предмета, його колір. Лінійний малюнок олівцем дозволяє чіткіше передати частини й деталі предмета.

 

Read More →

Консультація для педагогів: «Як оптимізувати художню діяльність дітей раннього віку»

 Діти 2,5—3 років уже впевненіше тримають художні інструменти, ритмічніше орудують олівцем, а в їхніх малюнках з’являються не лише різно направлені лінії та штрихи, а й дугоподібні лінії та спіралі. Дитина вже може назвати свій малюнок, однак образи ситуативні та нестійкі, тому назви можуть одразу змінюватися. До того ж вона ще не може повторити ті образи, які щойно зобразила. У кінці третього року життя в малюнках дітей починають з’являтися замкнені в коло лінії. Це засвідчує перехід дитини на наступний рівень у розвитку її зображувальних умінь.

Read More →